Irak'ta BM'yi de suçladılar

Irak işgalinden sonra meydana gelen savaş suçlarını tespit etmek, ABD Başkanı George Bush ve Britanya Başbakanı Tony Blair'i yargılamak için oluşturulan Irak Dünya Mahkemesi'nin (WTI) üçüncü ve son gününde üç oturum yapıldı.

İSTANBUL - Irak işgalinden sonra meydana gelen savaş suçlarını tespit etmek, ABD Başkanı George Bush ve Britanya Başbakanı Tony Blair'i yargılamak için oluşturulan Irak Dünya Mahkemesi'nin (WTI) üçüncü ve son gününde üç oturum yapıldı. VTI vicdan jürisinin kararı bugün açıklanacak.
'Küresel Güvenlik Ortamı ve Gelecek Alternatifleri' konulu ikinci bölümde 'Ekonominin Militarizasyonu ve Militarizasyonun Ekonomisi' başlıklı bir konuşma yapan Mısırlı yazar Samir Amin, ABD ve müttefiklerinin 'gezegeni denetim altına almak' için Irak'ı işgal ettiğini belirtti, "Stratejik yerleri kontrol altına alarak, Avrasya olasılığını da imkânsız hale getirmek istiyorlar. Bu şekilde uluslararası hukuk, 50 yıl geriye gitti. BM, bu suça ortak oldu" dedi. Amin, Irak direnişinin desteklenmesi gerektiğini de söyledi:
"Bu şeytani ve cani ABD ve müttefiklerinin karşısında mağdurlar yalnız bırakılmamalı. 'Guantanamo' diye küresel eylem başlatmalıyız. Çünkü ABD, gittiği her yerde bir üs kuruyor. Eylemlerde 'ABD evine dön' demeliyiz."
'Savaş ırkçı, BM hain'
Londra Irak İlişkileri Enstitüsü Başkanvekili Liz Fekete de Irak'taki ırkçı bir savaşın sürdüğünü belirterek şunları söyledi:
"Batı'nın kendini üstün gören temsilcileri, başka bir uygarlığı imha ediyor. Kendi dillerini eğitim dili olarak zorunlu kılıyor, dinini
aşağılıyor. BM Güvenlik Konseyi, 11 Eylül sonrasında demokratik haklar konusunda dünyaya ihanet etti. ABD ve Britanya baskı yaptı diye BM, 1373 sayılı yasayı geçirdi. Guantanamo hapishanesi kuruldu. Tutuklulardan bazıları delirdi, onlara işkence yapıldı."
Birinci Körfez Savaşı sırasında ülkesi Irak'a dönen çevre ve jeoloji mühendisi Souad Naji Al Azzawi, ABD'nin çiftlikleri ve ağaçları yok ettiğini savundu, "Tarım alanları buldozerlerle yok edildi, bir milyon ton uranyum kullanımı sonucu kanser oranları savaştan sonra altı kat yükseldi" dedi.
'Bush ve Blair savaş suçlusu'
Irak Dünya Mahkemesi'nin kapanış konuşmasını yapan WTI İddia Heyeti Başkanı, UNESCO Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Richard Falk, ABD Başkanı George W. Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair ile Irak işgalinde bu ülkelerle işbirliği yapanların 'savaş suçlusu' olduğunu iddia etti.


    http://www.radikal.com.tr/7503657503650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.