Irak'ta bugüne kadar 74 Türk öldürüldü

Irak'ta savaşın başladığı Mart 2003'ten bugüne kadar 74 Türk vatandaşının silahlı saldırı sonucu öldüğü belirtildi. Beş Türk vatandaşı da hâlâ kayıp.

ŞIRNAK - Irak'ta savaşın başladığı Mart 2003'ten bugüne kadar 74 Türk vatandaşının silahlı saldırı sonucu öldüğü belirtildi. Beş Türk vatandaşı da hâlâ kayıp.
Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı Bilgilendirme ve Koordinasyon Merkezi'nin verilerine göre, ABD ve müttefiklerince Irak harekatının başlatıldığı günden Ekim 2005 tarihine kadar Türk şoförler, işadamları ve işçilerden oluşan 74 kişi silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Bu süre içinde 36 Türk vatandaşı da trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. 87 Türk vatandaşı yaralandı. 64 Türk rehin alınırken, 23 gasp vakası ve 26 yaralamalı trafik kazası meydana geldi. 30 araca saldırı düzenlendi, 22 araç yakıldı, 24 araç da çalındı.
En tehlikeli yer Musul
Irak'a giden Türk vatandaşları, en çok Musul ve yakınlarında olumsuzluk ve tehlikelerle karşı karşıya kaldı. Yetkililer, saldırı ve trafik kazalarındaki toplam 110 ölüm olayının 32'sinin Musul'da olduğunu belirterek, yaralama, gasp, rehin alma, saldırıların da en çok Musul ve çevresinde meydana geldiğini kaydetti. Mardin doğumlu Şeyhmus İlan, Diyarbakır Çınar doğumlu Şeyhmus Karataş, Şırnak İdil doğumlu Mehmet Nuri Kurtok, Şanlıurfa Suruç doğumlu Halef Künefeli ve Mardin doğumlu İbrahim Kılıçparlar Irak'ta kayboldu ve halen kendilerinden herhangi bir haber alınamadı.


    http://www.radikal.com.tr/7625937625930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.