Irak'ta Türkiye'siz çözüm

Irak'ta Türkiye'siz çözüm
Irak'ta Türkiye'siz çözüm
Irak'ta IŞİD tehdidine karşı Türkiye'nin nasıl bir rol üstleneceği tartışılırken ABD'nin bir Türk ordusunun askeri operasyona girişmesine sıcak bakmayacağı konuşuluyor. Dolayısıyla Türkiye'nin hele de seçim öncesi bir operasyona girişmesi zor görünüyor.
Haber: AHU ÖZYURT / Arşivi

RADİKAL - Son dönemde pek çok basın organı, Ankara kulisleri ve yabancı kaynaklarda Türkiye ’nin seçim öncesi Irak ve Suriye’ye askeri bir operasyon düzenleyebileceği ihtimali konuşulmaya başlandı. Türk genelkurmayının bu konuya sıcak bakmadığı, hatta siyasi karar alıcının seçim öncesi atmak isteyeceği bu tip bir adımın da önünde fren mekanizması olduğu Al Monitor gibi batılı kaynaklarda yazılmaya başlandı.

Peki ama ABD perspektifinden bakınca ne görülüyor?

2003 yılından 2011 yılına kadar Irak’ı özgürleştirmek adına bölgesel güç haline gelen ABD’nin siyasi karar alıcılarının bu konuya pek de sıcak bakmadığı biliniyor. Nedenler de şöyle sıralanıyor:

1) Türk ordusunun Irak’ın Kuzey ile başlayacak (muhtemelen Musul’u özgürleştirme hedefli) bir askeri harekatı uluslararası arenada tanınma yoluna giren Irak Federal Kürdistan Devleti'nin bölgesel hakimiyet ve etkisini zayıflatır.

2) Türk askerinin bölgedeki Türkmenler ve özellikle Sünni aşiretler ile olan iyi ilişkileri ilerleyen dönemde ABD için sıkıntı ve tehdit yaratabilir.

3) Bölgedeki çatışma ortamı dindikten ve IŞİD gibi tehditler ortadan kalktıktan sonra yeniden inşa ve barış gücü birliklerinin bölgeye yerleşmesi ile birlikte ABD askeri varlığının karşısında TSK’nın daha baskın olabilme ihtimali mevcut.

4) Suriye’nin kuzeyindeki Kobani merkezli PYD’nin kuracağı federal bir yapının Irak Kürdistanı ile birleşme ihtimaline TSK’nın engel olması şaşırtıcı olmaz.

5) Hem askeri hem de enerji anlamında Irak’ın kuzeyinde yer alması beklenen ABD’nin lojistik üssü ve bölgesel güç mekanizmasına Türkiye’nin sıcak bakması sürpriz olur.

Peki ABD’nin Türk ordusundan isteği ne?

Güvenlik ve strateji analisti Balkan Giray Coşkun’a göre bölgeye aktif güç olarak girmesinden ziyade Peşmergenin tam donanımlı düzenli ordu haline gelmesi için askeri eğitim desteği ilk beklentiler arasında. Coşkun, “Peşmergeye ağır silah yardımı, istihbarat paylaşımında bölgeye TSK’ya ait IHA’ların gönderilmesi de bu kapsamda değerlendiriliyor” dedi.

Coşkun’a gore yeniden inşa sürecinde lojistik destek de beklentiler arasında. Olası bir Irak/Musul operasyonunda da İncirlik’in aktif kullanımı zaten masadaki ilk istekler arasında yer alıyor.

Kuzey Irak’taki enerji denkleminde yer alan uzmanlara göre Kuzey Irak Yerel Yönetimi Devlet Başkanı Mesut Barzani kendisine uzun süredir zaten Türkiye’den daha çok ABD’yi yakın görüyor. ABD’nin isteklerine paralel olarak Kürt yönetimi liderliğinde ABD’nin Ortadoğu ’daki güç merkezi haline dönüşmesi, Katar ve Suudi Arabistan’ı dengeleyici bir üçüncü ayak haline gelmesi de Barzani’nin Washington görüşmelerinde gündeme gelecek konular arasında. Türkiye üzerinden yapılan petrol satışlarının bir süredir sorunlu gitmesi, ödemelerde aksamaların yaşanması da Barzani yönetiminin canını sıkan konular arasında.

İşte bu nedenle ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suudi Arabistan’a sürpriz bir ziyaret yapması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta yaptığı “Esad’a karşı Sünni bloğu” atağını boşa çıkarması çok da sürpriz olmamalı. ABD muhtemeldir ki, Türkiye’nin bölgedeki postürünü yükseltecek herhangi bir askeri operasyonu en tepeden engelleyecektir.