'Irak'taki PKK karakolları bombalandı'

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların dün sabaha karşı Kuzey Irak'taki PKK yuvalarına bomba yağdırdığı öne sürüldü.
Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre, Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı...

DİYARBAKIR/SÜLEYMANİYE/ZAHO - Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların dün sabaha karşı Kuzey Irak'taki PKK yuvalarına bomba yağdırdığı öne sürüldü.
Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre, Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'den peş peşe havalanan F-16 savaş uçakları, Şırnak'ın Silopi ilçesinin Görümlü Köyü üzerinden Kuzey Irak'a girerek, Hakkâri'nin Çukurca ilçesine kadar uzanan bölgede PKK'lıların yuvalandığı hedefleri vurdu. Şırnak'taki 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan havalanan helikopterler de Zaho'nun kuzeydoğusunda bulunan Vansora bölgesine yöneldi. Helikopterler sınıra 7 kilometre uzaklıkta eski karakol binasında barındıkları saptanan PKK'lıları ateş altına aldı.
DHA'ya konuşan Kuzey Irak'taki Zaho kentinin Emniyet Müdürü Aşti Koçer, hava saldırısında Vansora bölgesinde Saddam döneminden kalan terk edilen taşlar kullanılarak yapılan karakolun tahrip edildiğini, kendilernin burada hasar tespitine başladıklarını söyledi. Şırnak'ın Silopi ilçesini Kuzey Irak sınırını ayıran Hezil Çayı kıyısındaki karakollara Sikorsky tipi helikopterlerle çok sayıda özel eğitimli komandonun indirildiği belirtildi.
'Sadece boş köyler, PKK yok'
Öte yandan Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Hükümeti (KBY) Türk askeri helikopterlerinin Zaho'daki boşaltılmış köyleri bombaladığı haberlerini yalanladı. KYB sözcüsü Cemal Abdullah, iki Türk savaş uçağının Zaho yakınlarındaki dağlık araziden geçerken işaret fişeği bıraktıklarını söyledi.
Ancak Irak ordusunun sınır muhafızlarını komuta eden albay Hüseyin Tamir, telefonla AP'ye Zaho yakınındaki boşaltılmış köylere şafak sökerken hava saldırıları düzenlendiğini söyledi. "Buradakiler sadece terk edilmiş köyler ve PKK'nın burada kampı yok" diyen Tamir, olayda zarar gören olmadığını ekledi.
AP'ye konuşan görgü tanıkları da Türk uçaklarının köylere yönelik bombardımanının yarım saat kadar sürdüğünü aktardı. 53 yaşındaki çoban İbrahim Mazuri, "Devasa patlamaları duyduğumda ve TNT kokusunu aldığımda dağın öte tarafındaydım" dedi. Mazuri, bazen bir- iki geceyi bu köylerde geçirdiğini ekledi.
Başbakan Tayyip Erdoğan ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise dün Kuzey Irak'a yönelik bir hava operasyonu konusunda bilgileri olmadığını söyledi. Genelkurmay da akşam saatlerine kadar operasyonu doğrular ya da yalanlar nitelikte bir açıklama yapmadı. (Radikal, dha, ap)