Irak'tan tezkereye karşı seferberlik

Hükümet sınır ötesi operasyona imkân veren tezkereyi TBMM'ye sununca diplomasi trafiği kızıştı. Ankara'ya dün 'sürpriz' bir ziyaret gerçekleştiren Irak Cumhurbaşkanı yardımcılarından Tarık Haşimi...

ANKARA - Hükümet sınır ötesi operasyona imkân veren tezkereyi TBMM'ye sununca diplomasi trafiği kızıştı. Ankara'ya dün 'sürpriz' bir ziyaret gerçekleştiren Irak Cumhurbaşkanı yardımcılarından Tarık Haşimi, Türkiye'ye "Operasyondan önce siyasete ve diplomasiye şans tanıyın" çağrısı yaptı. Irak Başbakanı Nuri El Maliki de güvenlik sorununun çözümü konusunda Türkiye ile acil olarak görüşme başlatmaya hazır olduğunu açıkladı. Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt hükümetinin İçişleri Bakanı Kerim Sıncari ise Türkiye'nin sınırlarını ihlal etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
TBMM'de bugün görüşülecek sınır ötesi operasyon tezkeresi, hem Bağdat yönetiminde hem de Kuzey Irak'ta endişe yarattı. Bağdat yönetimi Irak cumhurbaşkanı yardımcılarından Haşimi'yi dün Ankara'ya gönderdi. Haşimi, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Ankara'ya inişinde bir deklarasyon okuyan Haşimi, "Irak hükümeti PKK'nın bir terör örgütü olduğunu kabul ediyor. PKK terörünü bitirmek için siyasi çözüm konusunda halen fırsat var. Tek taraflı bir operasyondan öte ortak anlayış sergilenmeli" dedi. Tek taraflı bir operasyonun Irak'ı kaosa itmek olacağını söyleyen Haşimi, Kürt liderlerin de diyalogdan yana olduğunu belirtti.
'Ortak adım atmak zaman alıyor'
Gül'le Erdoğan'ın, Türkiye'nin sınırlarını koruma konusunda 'her zaman olduğundan daha hassas olduğu' mesajını Irak yönetimine ilettikleri kaydedildi. Haşimi, Erdoğan ve Gül'e "Kızmakta haklısınız ama Irak'ta herkesle ortak anlayış geliştirip, adım atmak zaman alıyor" diyerek, Ankara'dan zaman istedi.
Başbakan Erdoğan'ın ayrıca Haşimi'ye "Tezkere, doğrudan ve sadece PKK'ya yönelik. Irak hükümeti bunu tehdit olarak algılamasın. Tüm uyarılarımıza karşın Kürt liderler harekete geçmedi. Artık, onlara ek uyarı yapmaya da gerek duymuyoruz" görüşünü de ilettiği öğrenildi.
Bu arada Irak Başbakanı Maliki, Türkiye ile ülkesi arasındaki güvenlik sorununun çözümü konusunda hükümetlerinin, acil görüşmelere başlamaya hazır olduğunu açıkladı. Maliki'nin sözcüsü Ali Dabbağ tarafından yapılan açıklamada Maliki hükümetinin askeri yöntemle çözümü kabul etmediği de vurgulandı.
Maliki'nin görüşmeleri sırasında Irak yönetimi, gerilimi azaltmak için Türkiye'ye üst düzey heyet gönderme kararı da aldı. Dün kabinesini olağanüstü toplayan Irak Başbakanı Nuri Maliki, "Türk dostlarımızın endişelerini anlasak da askeri çözümler iki ülke arasındaki meseleleri halletmenin yolu olarak kabul edilemez" dedi.
Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Irak hükümetinin, PKK'nın komşu Türkiye'nin sınırlarında düzenlediği terör eylemlerini yasaklayacağı taahhüdüne bağlı olduğu da yinelendi.
Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümetinin İçişleri Bakanı Kerim Sıncari ise Türk topçu birlikleri tarafından PKK'ya yönelik karşı ateş açılmasını eleştirirken, "Bombardımanın hedefi olan alanlarda tek bir PKK üyesinin bile yok" dedi. Şark el-Awsat gazetesine konuşan Sıncari "Hiçbir şekilde Türkiye'nin Irak sınırlarını ihlal etmesine izin vermeyeceğiz" dedi.
'PKK'yı desteklemiyoruz'
Irak'ın Kürt başbakan yardımcısı Berham Salih BBC'ye demecinde "Bir komşu olarak Türkiye kendine Irak'a askeri müdahale hakkı tanıyorsa diğer ülkeleri ne men edebilir" sorusunu yöneltti. İngiliz The Times gazetesine konuşan Kürt yönetimi sözcüsü Cemal Abdullah da sınırdan Irak'ın bombalandığını, bundan büyük kaygı duyduklarını söyledi. Abdullah, "PKK'yı desteklemiyoruz. Biz bu soruna ne siyasi, ne askeri, ne de duygusal olarak taraf değiliz" dedi.
Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe ise dünkü açıklamasında, Türkiye'den itidalli davranmasını istediklerini söyledi. Sözcü, "Irak'ın istikrarlı olması hepimizin çıkarına ve hepimiz PKK'nın adalet önünde hesap verdiğini görmek istiyoruz" dedi. (Radikal, dha, aa, anka)