Irak'tan Türkiye'ye topçu ateşi notası

PKK'ya karşı etkin mücadele etmediği için 9 Nisan'da Irak'a "Meşru müdafaa hakkımızı kullanırız" notası veren Türkiye'ye, bu sefer Irak'tan karşılık geldi. Irak, Türkiye'ye "Sınır ihlallerine son verin.

ANKARA - PKK'ya karşı etkin mücadele etmediği için 9 Nisan'da Irak'a "Meşru müdafaa hakkımızı kullanırız" notası veren Türkiye'ye, bu sefer Irak'tan karşılık geldi. Irak, Türkiye'ye "Sınır ihlallerine son verin. Topçu ateşini bitirin" notası verdi.
Irak hükümetinin Türkiye'ye verdiği notaya ilişkin ilk açıklama Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği maslahatgüzarının bakanlığa çağrılarak Kuzey Irak sınırındaki hareketlilikten ötürü Türkiye'yi uyaran bir notanın verildiğini açıkladı.
Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Hac Mahmud, "Bu tür hareketlerin iki devlet arasındaki güveni baltaladığı ve dostluklarını olumsuz etkilediği" uyarısı yaptıklarını açıkladı. Irak Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Kuzey Irak'taki sınır bölgelerinin yoğun top ateşine tutulduğu belirtilerek, çarşamba ve perşembe günleri Erbil ile Dohuk arasındaki bir bölgede üç saatten fazla süren top ateşinin zarara ve korkuya yol açtığı öne sürüldü. Irak hükümetinin Türkiye'ye notasını Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de doğruladı. Bakanlık kaynakları, notanın 'sınır ihlalleri'nden kaynaklandığını belirtirken, "Irak hükümeti bu notayla iki ülke arasındaki sorunların diyalogla çözülmesi için Türkiye'ye çağrıda bulunuyor" bilgisini verdiler.