Irak'tan uçuş güvencesi

Özel havayolu şirketi Fly Air'in İstanbul'dan Erbil ve Süleymaniye'ye düzenli sefer gerçekleştirme istemine olumlu yanıt veren Türkiye'nin...
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Özel havayolu şirketi Fly Air'in İstanbul'dan Erbil ve Süleymaniye'ye düzenli sefer gerçekleştirme istemine olumlu yanıt veren Türkiye'nin, söz konusu havaalanlarında işlemlerin merkezi yönetim tarafından gerçekleştirileceğine ilişkin Bağdat'tan güvence aldığı öğrenildi. Bu kapsamda, Erbil ve Süleymaniye'de vize ve pasaport işlemlerinin Irak yönetimince yapılacağı kaydedildi. Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın kentlerinin dünyanın herhangi bir kentten farkı olmadığını belirterek, "Irak politikamız değişmedi" dedi.
Kürt gruplar endişesi
Erbil ve Süleymaniye'ye uçuşların düzenlenmesi sürecinde yapılan temaslarda Ankara, Bağdat'a önemli bir koşul öne sürdü. Erbil ve Süleymaniye'nin Kürt gruplarının denetimindeki bölgede yer aldığı, bu kentlere Türkiye'den yapılacak seferlerin farklı anlamlara yol açabileceği gerekçesiyle bu havaalanlarındaki vize ve pasaport işlemlerinin merkezi yönetimce yapılması gerektiğini iletti. Ankara'nın bu koşulunun kabul edilmesi ve bu yöndeki adımların atılması üzerine Dışişleri'nin uçuşlarla ilgili olumlu görüş verdiği belirtildi.
Ankara neden rahatsız?
Türkiye'den Habur üzerinden karayoluyla Irak'a giden vatandaşların giriş-çıkış işlemleri halen bölgeyi denetimi altında tutan Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) tarafından gerçekleştiriliyor. Pasaportlara 'Kürdistan' damgasının vurulması ve sınır kapısında Irak bayrağı yerine IKDP bayrağının asılması Ankara'da önemli bir rahatsızlık kaynağı olarak görülüyor.
Tan: Politika değişmedi
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, dün düzenlediği basın toplantısında, uçuşlar bağlamında Türkiye'nin Irak politikasının değiştiği yorumlarının yapıldığını, Kuzey Irak'taki yönetimin Irak'ın bir parçası olduğunu ve anayasada yer aldığını belirtirken, "Dolayısıyla burada bir politika değişikliğinden bahsetmek yanlıştır" dedi.
Erbil ve Süleymaniye'ye sefer düzenlenmesine ilişkin başvuruların olumlu karşılandığını vurgulayan Tan, şunları söyledi: "THY'nin de pazar şartları oluştuğunda İstanbul-Bağdat ve Bağdat-İstanbul seferlerini başlatmasında veya Irak'ın diğer şehirlerine uçuşlar düzenlemesine herhangi bir engel bulunmamakta. Türkiye'den dünyanın herhangi bir şehrine yapılan uçuşla, söz konusu kentlere yapılacak uçuşlar arasında hukuki nitelik farkı da yok. Bu açıdan bakıldığında konunun olağan bir özellik arz ettiği hepiniz tarafından görülecektir.
Ayrıca ülkemizin Irak'ın bütün bölgeleriyle ekonomik ve ticari ilişkileri hızla gelişmekte ve Türk firmaları Irak'ın yeniden imar ve inşasına katkıda bulunmakta. Buradan bakılırsa, ticari olmak kaydıyla Irak veya Türkiye'den karşılıklı seferlerin bundan sonra da düzenlenebileceği görülecek."
Tan, IKDP lideri Mesud Barzani'nın Kürdistan Bölgesel Hükümet Başkanı statüsünün Ankara tarafından nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine ise, "Spekülatif yorumlara girmek istemem" yanıtını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7647777647770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.