İran: Esad için şart koşanlar Suriye'de akan kandan sorumlular

İran: Esad için şart koşanlar Suriye'de akan kandan sorumlular
İran: Esad için şart koşanlar Suriye'de akan kandan sorumlular
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın görevde kalıp kalmaması ile ilgili "Sadece Suriye halkı bu konuda karar verme hakkına sahiptir" dedi.

RADİKAL -  İran 'ı ziyaret eden İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo ile ortak basın toplantısında konuşan Zarif, Suriye krizinin siyasal yöntemlerle çözülmesi gerektiğini inandığını, askeri yöntemlerin ise işe yaramayacağını savundu .

İranlı Bakan, Suriye sorunun çözümü konusunda Beşar Esad'ın görevini sürdürmesine ilişkin soruya karşılık, " Suriye Cumhurbaşkanı için son 2-3 senedir şart koşanlar, bu ülkedeki akan kandan ve savaşın devam etmesinden sorumlular. Onlar, Suriye halkının vereceği kararı kendileri verip bunu halka dayatmak istiyor" yanıtını verdi.

SURİYE KOMŞULARINI ELEŞTİRDİ

Bakan Zarif ülke isim zikretmeden Suriye'ye komşu bazı ülkelerin bu ülkeye yönelik politikalarını eleştirerek, " Suriye'ye komşu bazı ülkelerden son günlerde duyulan sloganlarla, barış bu ülkeye geri gelmez. Bu ülkeler ancak kendi topraklarından Suriye'ye geçen IŞİD militanlarının geçmesini durdurarak Suriye sorununun çözümüne yardımcı olabilirler" ifadelerini kullandı.
DHA