İran: PPK'yla değil kaçakçıyla çatıştık

Türkiye-İran Yüksek Güvenlik Komisyonu toplantısı için Ankara'da bulunan İran İçişleri Bakan Yardımcısı Ali Asghar Ahmedi, İran askerleriyle PKK/Kongra-Gel arasında çıktığı öne sürülen çatışmayı reddetti.

ANKARA - Türkiye-İran Yüksek Güvenlik Komisyonu toplantısı için Ankara'da bulunan İran İçişleri Bakan Yardımcısı Ali Asghar Ahmedi, İran askerleriyle PKK/Kongra-Gel arasında çıktığı öne sürülen çatışmayı reddetti.
Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti arasında sürdürülen güvenlik işbirliği görüşmeleri kapsamında oluşturulan Yüksek Güvenlik Komisyonu, 10. toplantısını Ankara'da gerçekleştirdi. İki gün süren ve dün sonuçlanan toplantıda; İran heyetine başkanlık eden Ahmedi, Türk heyetine çatışma haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Ahmedi'nin, "Biz PKK'yla değil, kaçakçılarla çatıştık" dediği öğrenildi. Toplantıda iki ülke arasındaki sınır güvenliği, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi konuların da ele alındığı ve bu konular üzerinde mutabakat sağlandığı belirtildi. Toplantıya ilişkin mutabakat zaptının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ay sonunda Tahran'a yapacağı ziyaret sırasında imzalanacağı belirtildi.