İran sınırında havan ateşi: 1 ölü

İran sınırında havan ateşi: 1 ölü
İran sınırında havan ateşi: 1 ölü
İran sınırında kaçakçılara karşı havan ateşi açıldığı ve bir kişinin ölüp bir kişinin yaralandığı ileri sürüldüVAN’ın Başkale İlçesi’nin İran sınırında bulunan Koçdağı Köyü yakınlarında kaçakçılara karşı, iddiaya göre Türk askerinin açtığı havan ateşinde 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Köylülerin iddiasıyla ilgili yetkililer açıklamada bulunmazken, cenazenin ilçede toprağa verilmesi sırasında olaylar çıktı. Polis kalabalıağı dağıtmak için gözyaşartıcı bomba kullanırken, havaya uyarı ateşi açtı. İlçede kepenkler kapandı.
Koçdağı Köyü’nde oturan 28 yaşındaki Murat Yılmaz ile 21 yaşındaki Bişah Ayhan’ın dün akşam saatlerinde İran sınırından kaçak akaryakıt getirdikleri sırada, ateş açıldığı belirtildi. Açılan bu ateş sonucu Murat Yılmaz olay yerinde hayatını kaybederken, Bişar Ayhan ise yaralandı. Köylüler, sınırdaki askerler tarafından yapılan havan atışı sırasında bu olayın yaşandığını iddia etti.

CENAZE ÖNÜNDE GÖSTERİ

Olayda yaralanan Ayhan, Başkale Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Van Devlet Hastanesi’ne sevk sevkedilirken, hayatını kaybeden Yılmaz’ın cenazesi ise Başkale Devlet Hastanesi morguna alındı.
Başkale Devlet Hastanesi önünde toplanan yaklaşık bin kişi de yaşanan olayı hastane önünde protesto etti. Kalabalık slogan atarak Başbakan Erdoğan'ı protesto etti. Gerginliğin sürdüğü ilçede köylüler, yetkililerden bu olayın aydınlatılmasını istedi.

OLAYLI CENAZE

Sınırda açılan ateş sonucu ölen Murat Yılmaz’ın hastanedeki cenazesinin alınmasının ardından olaylar çıktı. Yılmaz’ın cenazesini alıp, mezarlığa gitmek isteyen kalabalık, bu sırada Erdoğan'ı protesto eden sloganlar atıp yürüyüş yapmak istedi. Ancak polis göstericilerin dağılması konusunda uyardı. Uyarılara rağmen slogan atmayı sürdüren kalabalığa, polis müdahalede etti. Polis ile göstericiler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Gerginliğin büyümesi üzerine polis, gözyaşartıcı bomba kullanarak, havaya ateş açtı. Başkale'de olaylar üzerine esnaf kepenk kapattı. Murat Yılmaz'ın cenazesi Azıklı Köyü'nde tprağa verildi. (dha)