İran topçusu, Türkiye topraklarına yine ateş açtı

İran topçu birlikleri Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nin sınır kesimine sabah ve öğlen saatlerinde ateş açtı


Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Türkiye'nin İran'a açılan Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Esendere Sınır Kapısı yakınlarında bugün saat 09.30 sıralarında ateş açıldığı iddia edildi. İran sınırında bulunan Esendere'ye 3 kilometre uzaklıktaki Sarıyıldız Köyü'nün 500- 600 metre uzağına 7- 8 havan mermisi düştüğü bildirilirken, İran'ın beklenmeyen bu tutumu üzerine askeri ve sivil yetkililer harekete geçti. İran topçusunun kendi topraklarında sık sık terörist eylemlere girişen PKK'nın kolu PJAK'a üye teröristlere karşı ateş ateş açtığı sanılıyor.

ATEŞ YENİDEN BAŞLADI

Esendere Beldesi'ne bağlı köy olan ancak 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi `mahalle' statüsüne alınan Sarıyıldız'da oturanlar panik içerisinde evlerini terk etti. Saat 09.30 sıralarında İran tarafından atılan havan mermbilerinin mahallenin 500-600 metre kadar yakınına düşmesi üzerine okuldaki öğrenciler ve ailelerin büyük bölümü evlerini terk ederek mahalleden 1.5-2 kilometre kadar uzaklaşarak korku içerisinde beklemeye başladı. Jandarma evlerini terk etmeyerek, bekleyen diğer kişilerin de mahalleden uzaklaşmaları istendi.

Esendere merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan 34 haneli mahallede oturanlar korku ve panik içerisinde beklerken, ilk havan mermisi atışından 3 saat sonra saat 12.30'da yine havan atışları oldu. Sabah mermilerin düştüğü aynı bölgeye, öğle saatlerinde de 4-5 havan mermisi düştü. Bölgede geniş önlem alınırken, köye giriş ve çıkışlar da yasaklandı. Yörede oturanlar havan topu atışları nedeniyle büyük korku yaşadıklarını, evlerinde çatlakların meydana geldiğini savunurken, yetkililerden bir an önce soruna çözüm bulmasını istedi.


VALİ: ARAŞTIRIYORUZ

İran sınırından Hakkari'nin Esendere Beldesi'nin Sarı Yıldız Köyü'ne atılan havan topuları ile ilgili Hakkari Valisi Muammer Türker, konunun araştırıldığını söyledi. Ankara'da bulunan Hakkari Valisi Türker, kendisine de köyün uzağına 5 havan topu mermisi düştüğü bilgisinin ulaştığını belirtti. Bilgilerin henüz çok yeni olduğunu belirten Vali Türker, jandarmanın bölgede kapsamlı soruşturma yaptığını söyledi. (dha)