İran ve Türkiye Hakurk'u bombaladı

İran ve Türkiye Hakurk'u bombaladı
İran ve Türkiye Hakurk'u bombaladı
Hareketlenmenin tespit edildiği PKK kamplarının bulunduğu Hakurk bölgesi Türk jetlerince bombalandı. İran'ın da üç gündür Hakurk'u bombaladığı öne sürüldü

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetlerinin geçen hafta Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesine düzenlediği hava harekâtında, PKK’nın büyük kayıplar verdiği belirlendi. Hava harekâtında aralarında örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 13 kişinin öldüğü tespit edildi. Öte yandan İranda Harkurk bölgesini üç gündür yoğun topçu ateşi altına aldı.
Türk Silahlı Kuvvetleri PKK mensuplarının bulunduğu bölgelerde çeşitli hareketlenmeler belirlenmesi üzerine geçen hafta Hakurk kampına yönelik hava harekâtı düzenlendi.
PKK kamplarına düzenlenen saldırılarda, örgütün barınma ve lojistik birimleri ağır hasar görürken, harekât sırasında örgüt yöneticilerinin de arasında bulunduğu 13 kişinin öldüğü kaydedildi. Harekât sırasında ölen terör örgütü mensupları arasında ‘Hidar Ferat’ kod adlı 26 yaşındaki Muhammed Bahçeci, ‘Akif Kobani’ kod adlı 27 yaşındaki Kawa Salih Hamo, ‘Mahir Leheng’ kod adlı 28 yaşındaki Azad Ünal, ‘Nurhak’ kod adlı 22 yaşındaki Reşat Baran ve ‘Varto’ kod adlı 34 yaşındaki Kadir Mahmud da bulunuyor. Dün Genelkurmay Başkanlığı Basın Bilgilendirme toplantısında bu konuda bir soru üzerine İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, “Yapılan her hava harekâtı sonunda çeşitli kaynaklardan bilgiler toplanmaya çalışılmaktadır. Şu anda da değerlendirmeler devam etmektedir” dedi.
Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)’nin resmi internet sitesi, son üç gündür sınırdaki İran topçusunun, İran-Irak ve Türkiye sınır üçgeninde yer alan Sidekan bölgesinin kırsal alanlarını bombaladığını duyurdu. İran birliklerinin PKK’lıların barındığı Hakurk, Avaşin ve Basyan kamplarının da bulunduğu alanları topçu ateşi altına aldığını yazan KYB’nin internet sitesi, şimdiye kadar can kaybı olmadığını, ancak maddi hasar meydana geldiğini iddia etti.
İran topçusunun özellikle, Berkime, Xinere, Lolan, Sinin ve Geliye Rusor köylerinin kırsalını bombaladığını bu nedenle birçok köyün boşaltıldığını öne sürüldü. (Radikal)