İran'a giden özel uçak Karadeniz'de kayboldu

İran'a gitmek üzere önceki sabah Trabzon'dan havalanan uçak, kayıplara karıştı.
Haber: BAHADIR ÖKTEM / Arşivi

TRABZON - İran'a gitmek üzere önceki sabah Trabzon'dan havalanan uçak, kayıplara karıştı. Biri pilot iki kişi taşıyan tek motorlu uçak, radardan kaybolunca hem havadan, hem de 10 bölgede yerden aranmaya başlandı. Uçaktaki iki kişinin ise Trabzon'da kaldıkları sürece 'yakın takibe alındıkları' öne sürüldü.
İngiliz tescilli Sky Arrow 650T tipi tek motorlu özel uçak, 10 Mayıs'ta Ankara'dan hareket etti. Yakıt ikmali için Trabzon Havalimanı'na inen uçak, hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle yola çıkamadı. Uçak, önceki gün saat 09.31'de Trabzon'dan İran'ın Tebriz kentine gitmek için havalanabildi. Pilot İngiliz Michael Newman ve Pakistan vatandaşı B. Bhangoo'yu taşıyan uçakla kule arasında, en son Çaykara ilçesi semalarında iletişim kuruldu. Ancak uçağın gidiş meydanına inmediği, önceki gün saat 15.15'te, Trabzon Havalimanı'nca Valiliğe bildirildi. Bölgede uçak destekli arama çalışması başlatılırken Vali Nuri Okutan, "Jandarma ve sivil savunma elemanları, bugün (dün) sabah oluşturdukları 10 ekiple arama başlattı. İlk etapta, uçakla son iletişimin kurulduğu Çaykara'nın Tufa Yaylası ve çevre yaylalarda çalışma başlatıldı. Sürmene'nin güneybatısında, Koçalak Tepesi civarında uçağın görüldüğü ihbarı gelince o bölgede de arama yapıldı" dedi.
Otel sahibi: Adli takipteydiler
Bu arada pilot ve yolcunun Trabzon'da konakladığı Nur Otel'in işletmecisi Oktay Sağır, bu kişilerin güvenlik görevlilerinin sıkı takibinde olduğunu iddia etti:
"Kaldıkları üç günde kenti gezdiler. Üç gün kalmayı bile planlamıyorlardı ama şehri çok sevdiler. Pakistanlı turisti gün içinde 10'a yakın kişi aradı. Faks trafiği de oldu. Onun dışında da ciddi bir adli takip söz konusuydu. Otele girdiklerinden çıkışlarına kadar sürekli gözetim altındaydılar. Bizden de haklarında bilgiler alındı."