İranlı imam parkta kalıyor

İranlı imam parkta kalıyor
İranlı imam parkta kalıyor
Türkiye'ye yasadışı yollarla giriş yapan ve sığınma talebinde bulunan İranlı imam 57 yaşındaki Abbas Behnam, günlerdir Kayseri'de bulunan Mimar Sinan Parkı'nda yatıp kalkıyor.

KAYSERİ – Türkiye 'ye yasa dışı yollarla 1 Temmuz 2013 tarihinde giriş yaptığını ve sığınma talebinde bulunduğunu belirten Behnam, önce Ankara 'da bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (BMMYK) başvurusu yaptığını, oradaki görevlilerin de kendisini Kayseri'ye gönderdiğini söyledi. Kayseri'de faaliyet gösteren Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'ne (SGDD) başvurmasının istendiğini ifade eden Behnam şöyle dedi:

"İran'da uzun yıllar imamlık yaptım. Ülkemdeki baskıdan ve zulümden dolayı ülkemi terk ettim ve Ankara'ya yasadışı yollarla giriş yaptım. Daha sonra BMMYK'ne sığınma talebimle ilgili başvuru yaptım. Oradan bana 28 TL tren parası verdiler ve Kayseri'de faaliyet gösteren Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'ne gönderdiler. Kayseri'ye ilk geldiğimde gideceğim yeri bilmediğim için tren istasyonunda yattım. Ancak, oradaki görevliler burada yatamayacağımı söylediler ve ayrılmamı istediler. Ben de çareyi parka sığınmakta buldum."

İRAN'A DÖNMEK İSTEMİYOR
Eşinden boşanan ve bir çocuğunun da İran'da taksicilik yaptığını anlatan Behnam, siyasi baskılar nedeniyle terk ettiği ülkesine bir daha dönmek istemediğini ve ABD 'ye gitmek istediğini söyledi. Parkta yatıp kalkmaktan korktuğunu belirten Abbas Behnam, "Yaklaşık 10 gündür parkta bir karton üzerinde çantamı yastık yaparak, yatıp kalkıyorum. Derneğe her gün gidiyorum ama sorunumla ilgilenmiyorlar. Polise de başvurdum ama sonuç elde edemedim. Bu şehirde yalnızım. Geceleri de polis karakoluna yakın bir yere gidip, güvenli olur diye yatıyorum" dedi.

Kayseri Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği yöneticileri ise Abbas Behnam'ın Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne başvuru yaptığını belirterek, kendilerinin bu konuda bir yaptırımlarının olmadığını açıkladı.

CAFER ZENGİN / DHA