İranlı kaçakçı vuruldu, halk sokağa döküldü

İranlı kaçakçı vuruldu, halk sokağa döküldü
İranlı kaçakçı vuruldu, halk sokağa döküldü
Van'ın Saray ilçesine bağlı Kapıköy Köyü'nde İran'dan gizlice atıyla kaçak mazot getiren bir İranlı, 'dur' ihtarına uymayınca, Türk askerlerinin açtığı ateşle öldürüldü. Bu olayı protesto için yaklaşık 150 kişi Saray Kaymakamlığı önünde toplandı.

Van'ın Saray ilçesinde bu sabah saat 05.30 sıralarında meydana gelen olay Kapıköy köyünde meydana geldi. Atıyla kaçak 2 mazot bidonu taşıyan ve gizlice sınırı aşıp köye doğru giden bir kişiyi gören güvenlik güçleri, 'dur' ihtarında bulundu. İhtara uymayan İranlı kaçakçı Senar Halidi, köye doğru gitmeye başlayınca güvenlik güçleri de ateş açtı. İranlı Halidi, sırtına isabet eden bir kurşunla olay yerinde hayatını kaybederken, yaklaşık 4 saat otopsi için savcının gelmesi beklendi.

Savcının gelip olay yerinde yaptığı incelemenin ardından cenaze, jandarma eşliğinde köylüler tarafından alınıp, Saray ilçesine getirildi. Köylüler daha sonra cenazeyi Kaymakamlık binası önüne getirdi. Saray Kaymakamı Ahmet Canpınar ile görüşmek isteyen yaklaşık 150 kişinin bu talebi reddedilince, göstericiler binaya girmeye çalıştı. Güvenlik güçleri gelenleri havaya ateş ederek dağıttı. Kaymakamlık binası önünden ayrılmayan köylüler bu kez de oturma eylemi yaptı. Ölen İranlı kaçakçının cesedi ise sağlık ocağına götürüldü. Oturma eylemi devam ederken, Van Valisi Aydın Nezih Doğan da Saray'a gelmek üzere yola çıktı.

Kaymakamlık önünde tepkilerini dile getiren bazı köylüler ise "dur" ihtarının ardından askerlerin yoğun şekilde ateş açtıklarını, tepkilerinin bundan kaynaklandığını söyledi. Köylüler, askerler tarafından yüzlerce kez ateş edildiğini söyleyerek, "O saatlerde çocuklarımızda okula gidiyor. Bu kurşunlar onlara da isabet edebilirdi. Vurulan kişi İran 'ın sınır bölgesinde bulunan Razi köyündendir ve bizim de akrabamızdır. Böyle bir olayın bir daha yaşanmasını istemiyoruz" diye konuştu.

HALİDİ'NİN AKRABALARI SARAY'A GELDİ

Bu gerilimin ardından İranlı Senar Halidi'nin 30 yakını cenazeyi almak için yürüyerek Saray'a geldi. İran sınırındaki Kapıköy Köyü'ne 3 kilometre uzaklıktaki İran'ın Razi Köyü'nde yaşayan 30 yaşındaki Senar Halidi'nin iki çocuk babası olduğu belirtildi. Halidi'nin cenazesi otopsi için Van Bölge ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Olayların ardından Saray Kaymakamlığı önünde ve Kapıköy'de jandarma ve polis geniş güvenlik önlemi aldı.

(Ferhat ATACAN-Murat ÇAĞLAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115484111548415

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  belli değil - blmkpnk

  Konuşmak kolay ama askerin vurduğu henüz ispatlanmadı.öyle bir şey yok.....

  Gemerekli "Etkisiz hale getirmek" sence öldürmekmi? - ercan02

  Gemerekli "Etkisiz hale getirmek" sence öldürmekmi? Tutuklanamazmi? Bu insanlarin üzerine uçaklarla saldirmakmi gerekli? Gemerekli bunun baska yolu yokmu? Roboski olmak zorundamiydi? Hiç kimse çikipta diyemezmi "hata yaptik"

  Akrabayız - Rast23

  Iranli değil Doğu Kürdistan'lı. Kim olursa olsun niye nisanları öldürüyorsunuz? Neden El Kaide'ye sınırlar serbest te Kürtleri öldürüyorsunuz? Ne zaman bitecek bu Kürt düsmanliginiz?

  //// - Al Capone

  Iran Siniri - Suriye Siniri (suriye siniri olunca 1000tane kaçakçi rahat rahat Turkiye girebiliyor - ama Iran siniri olunca tek bir adama bile musaade verilmiyor ve vuruluyor - AKP farki Iste fark burda - gerisini artik siz dusunun - yani turkiye isteyince sinirini guven de tutabiliyor ve adim attirmaz

  bu olayın yeniden yaşanmasını istemiyoruz - gemerekli

  Ama kaçakçılığa devam etmek istiyoruz anlamı varmı burada ? Varsa eğer her ülkenin en kıytırık askeri bile sınırda dur ihtarına uymayan kişiyi etkisiz hale getirir. Yok eğer getirmez diyen varsa çok merak ediyorum o ülkeyi.