İranlı Shamloo artık ABD'de

İranlı Shamloo artık ABD'de
İranlı Shamloo artık ABD'de
Ankara'da Gezi Parkı gösterileri sırasında "İran ajanı" diye gözaltına alınıp rap'çi olduğu ortaya çıkan Shayan Shamloo, 45 günlük gözaltı sürecinden sonra, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği'nin (BMYK) devreye girmesiyle, 17 Temmuz'da ABD'ye gönderildi. BMYK devreye girmeseydi Shomloo, Türkiye tarafından İran'a geri gönderilecekti
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İranlı Shayan Shamloo 2 Haziran’da Ankara ’daki Gezi Parkı gösterilerileri sırasında gözaltına alındı. Shamloo’nun “İran ajanı” olduğu ve eylemi provoke ettiği iddia edildi. Oysa Shamloo’ya poliste böyle bir soru sorulmamıştı. Üstelik Shamloo’nun hikayesi, yürek burkan cinstendi.

Shamloo, Ankara TEM’de 4 Haziran’daki ifadesine göre, 2007 yılında İran’daki gösterilere katıldı ve iki hafta gözaltında kaldı. 2009’da liseyi terk edip müziğe başladı. Shamloo, ifadesinde, “Rap müzikle uğraştığımdan dolayı İran polisi tarafından evim basıldı. Anneme şiddet uyguladılar. Ben de polise nefsi müdafaada bulundum. Eğer bu müzikle ilgilenmeye devam edersem idam edeceklerini söylediler. 2011 yılında kaçak yollarla Türkiye ’ye geldim” diyordu.

Türkiye’ye kaçtı ve Ankara’da üç ay pansiyonda kaldı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne sığınma başvurusunda bulundu. Sırasıyla Nevşehir, Ağrı ve Sivas’ta mecburi iskanda tutuldu. Ocak 2013’te Ankara’ya döndü ve teyzesinin yaşadığı Almanya ’ya gidebilmek için büyükelçiliğe başvuruda bulundu. Artık haber bekliyordu.

Shamloo, ifadesine göre, 2 Haziran’da kulaklık almak için gittiği Kızılay Karanfil Sokak’ta, Gezi Parki gösterilerinden ötürü sıkılan gaz kütlesinin içinde kaldı. Shamloo, “Gözlerim gazdan etkilendi yere oturdum. Gözümü açtığımda polisi gördüm. Beni TEM’e getirdiler. Polise karşı direnmedim ve kimseye zarar vermedim. Suç işlemedim” diyordu.
Yabancılar Şubesi’ne kondu. Kendisine telefonla ulaşan Radikal muhabirine, “Eyleme katılmadım” diyordu. İran’a dönmek istemediğini belirterek, “Siyasi mülteciyim. Beni idamla tehdit ettikleri için mecburen geldim. İran’a gidersem idam ederler” diye konuşuyordu.


SIĞINMA TALEBİ KABUL EDİLDİ


Bu arada, Shayan Shamloo’nun Türkiye’ye iki yıl önceki yaptığı sığınma başvurusunun gözaltına alınmasından üç gün sonra, 5 Haziran’da reddedildiği ortaya çıktı. Avukatı Özge Yücel’in itirazı üzerine BM Yüksek Komiserliği, Shamloo’nun “sığınma” talebini hemen kabul etti. Bunun üzerine Shamloo, 7 Haziran’da İstanbul Kumkapı’daki Yabancılar Misafirhanesi’ne kondu. BMYK’nın ABD’li bir yardım kuruluşuyla yaptığı görüşmeler sonuçlandı ve Shamloo, 17 Temmuz’da ABD’ye gönderildi.