Irkçı değiliz kartonumuz dar!

Irkçı değiliz kartonumuz dar!
Irkçı değiliz kartonumuz dar!
Ermeni ve Yahudiler giremez, köpekler girebilir' derken tüm Ermeniler değil 'malum' müzik grubu kastedilmiş, ama grubun adı dövize sığmamışİSMAİL SAYMAZ 


ESKİŞEHİR - Osman Gazi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Niyazi Çapa “Niyetimiz halisti” diyor. Niyetleri o denli ‘halis’ ki, kapılarına ‘Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez, köpeklere giriş serbest’ tabelasını yazarken bile eylemlerinin ‘ırkçılık karşıtı’ olduğunu düşünüyorlar.
Önce Ermeni rock grubu ‘System of A Down’a sonra, ‘Özür Diliyorum’ kampanyasına, en sonunda da İsrail’in Gazze saldırısına kızan federasyon üyeleri geçen hafta Eskişehir’de bir eylem düzenledi. Kırmızıya boyanmış protez ayak ve kollar arasında açıklama yaptılar. Amerika Kızılderililerden, Fransa Cezayir’den, Rusya Çeçenlerden, İngiltere Hindistan’dan ve Almanya Yahudilerden özür dilemeye davet edildi. İsrail’e beddua edildi. Asıl ‘sürpriz’ sona saklanmıştı: Yanlarında bir köpek, ellerinde ‘Köpeklere giriş serbesttir’ ve ‘Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez’ yazılı dövizler, poz verdiler. O poz, Radikal’de ‘Türkiye’nin utanmaz ırkçıları’ diye yayımlanınca...
67 yaşındaki Niyazi Çapa’ya “Beyim” diyorlar. Yaklaşık 20 yıl önce Yörük Türkmen beyi ilan edilmiş. Soyunu, Osmanlı’yı kuran boylara uzatıyor. Protez fabrikasını üç çocuğuna devrettiğinden beri Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu’nu yönetiyor.
Çapa son eylem sonrası, gece boyu susmayan telefonların ardından 9 Ocak sabahı emniyet müdürlüğüne çağrılıp ifadesi alındı. Dönüşte, tedirgin ve şaşkındı.
Federasyonda yönetici olan oğlu Necati Çapa’ya göre, başlıca hedefleri, Ermenistan’ı Eurovision’da temsil etmesi beklenen ‘System Of A Down’ idi. Çünkü grup biletlerinin üzerine “Köpekler ve Türkler giremez” diye yazmıştı! (Grup tarafından yalanlansa da bu iddia internette ekrandan ekrana yayılıyor.) Üstüne, ‘Özür Diliyorum’ kampanyası ve Gazze saldırısı gelince...

‘Alo, o biz miyiz?’ Necati Çapa, dövizdeki ‘Ermeni’ ibaresinden rock grubunu ve çoktan tarihe karışmış ASALA’yı, ‘Yahudi’den de İsrail ve askerlerini kastettiğini söylüyor. “Irkçılık, bunun neresinde?” diye soruyor. Dövizde olabilir mi? Çapa, şöyle devam ediyor: “Bunların dikkatini çekmek lazımdı. ‘İstediğimizi yaparız’ felsefesi var Ermeni ve Yahudilerde. Yerine göre reaksiyon verdik. Başka ne yapabilirdim? Köpek olayını onlar çıkardı; ilham kaynağı onlar. Eylem ırkçı değil, ırkçılığa karşı eylem yaptık biz.”
“Dövize neden grubun adını değil de ‘Ermeniler’ diye yazdınız” sorusuna, “Sığdıramazdık ki” diyor.
“Böyle bir genelleme Ermenileri ve Yahudileri incitmez mi?” sorusuna yanıt Federasyon Başkan Yardımcısı Şükrü Acar’dan geliyor: “Telefonla sorabilirler.”