'Irkçı söyleme alkış kırılma noktası oldu'

'Irkçı söyleme alkış kırılma noktası oldu'
'Irkçı söyleme alkış kırılma noktası oldu'

Adıyaman Milletvekili Salih Fırat istifasının tek bir söze bağlı olarak gelişmediğini söyledi.

CHP'li Güler'in "Türk ulusuyla Kürt milleti eşit olamaz" açıklamasına tepki göstererek istifa eden CHP'li Fırat, "Bu sözlerin alkışlanması kırılma noktası oldu" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

CHP ’li Birgül Ayman Güler’in TBMM Genel Kurulu’ndaki “Türk ulusuyla Kürt milleti eşit olamaz” sözlerinin ardından önceki gün istifasını açıklayan Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, CHP’lilerin onca çabasına rağmen vazgeçmedi. Zehir zemberek bir açıklamayla istifasını duyuran Fırat, Güler’in açıklamasını CHP’li milletvekillerinin alkışlamasının kendisi için kırılma noktası olduğunu söyledi. Fırat siyasi hayatına bağımsız olarak devam edeceğini açıklamasına rağmen, CHP kulislerinde AKParti’ye katılacağı konuşuluyor.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı PKK ’lı Sakine Cansız için taziye ziyareti fotoğrafı ve “Rumlara etnik temizlik yapılmış” sözleri üzerine parti içinde yeniden başlayan Ulusalcı- Yenilikçi çekişmesi, CHP’li Birgül Ayman Güler’in TBMM Genel Kurulu’nda “Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz” sözleriyle kamuoyuna yansıyan konuşmasının ardından yeni bir boyut kazandı.
Güler’in konuşmasının ardından istifası gündeme gelen Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ı ikna çabaları karşılıksız kaldı. Fırat’ın istifa dilekçesini ilk olarak Meclis Başkanlığı’na daha sonra parti grubuna sunduğu belirtildi. Ancak Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP’lilerin ricası üzerine dilekçeyi bir süre işleme koymadı. Kılıçdaroğlu ’nun isteği üzerine Fırat ile görüşen Tekin, “İstifadan vazgeçtiği” yönünde açıklama yaptı. Ancak Tekin’in bu açıklamasından bir saat sonra Fırat istifasını açıkladı.

Alkışlar kırılma noktası
Fırat istifa dilekçesinde, istifasının tek bir kişiye endeksli ya da tek bir söze bağlı olarak gelişmediğini belirtirken, “Ancak, anadilde savunma hakkına ilişkin kanun teklifi görüşmeleri sırasında, sataşma gerekçesiyle parti grubu adına söz almış olan ve daha önce parti genel başkanlığı ve parti sözcülüğü görevini yapmış bulunan, halen de PM üyeliği görevini yürüten arkadaşımızın ‘Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz, ‘Türkiye’de Kürt sorunu yoktur’ ‘Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız.’ şeklinde sarf ettiği cümleler ve bu cümlelerin de birkaç milletvekili hariç, genel kurulda bulunan CHP grubu milletvekili arkadaşlarımızın neredeyse tamamı tarafından alkışlanmış olması son bir kırılma noktası olmuştur” dedi. Fırat, bu anlayışı Mahmut Esat Bozkurt’un “Türk olmayanların bu memlekette tek hakları vardır. Hizmetçi olma, köle olma hakkı..” sözlerine benzeterek, “Ben, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Kürdüm. Hiçbir bir zaman, bir halkı mensup olduğu kimlik nedeniyle de diğer bir halktan üstün görmedim. Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak başlatılmış bulunan bu sürecin, eşitlik ve özgürlük temelinde bir çözüme evrilebilmesi için gerekli katkının sunulması gerekirken, sorunun çözümüne engel, çözümü zorlaştıracak bir yaklaşım içine girilmesini doğru bulmadığımı belirtmek isterim” dedi.
Fırat siyasi yaşamına bağımsız milletvekili olarak devam edeceğini açıkladı. Ancak CHP kulislerinde Fırat’ın AK Parti’ye geçeceği yönünde iddialar gündeme geldi.

Partililere uyarı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun önceki gün yaptığı uyarının ardından dün de genel başkan yardımcıları açıklamalar yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin şöyle konuştu: “Unutmayın ki Sayın Genel Başkanımızın olağanüstü hoşgörüsünü birçok arkadaşımız suiistimal etmemek durumunda. Siyasi partilerde, hele sosyal demokrat CHP’de herkes kendini rahatlıkla ifade edebilir. Düşüncelerini özgürce ifade edebilir. Ama düşünceleri özgürce ifade etme alanları parti meclisidir, grup toplantılarıdır. Bunun dışında herhangi bir arkadaşımızın CHP’nin kurumsal kimliğini kamuoyunda tartışmasını kabul etmek mümkün değildir. Umut ediyorum, son olur. Bunu sadece CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak söylemiyorum. 30 yıldır bu gelenekte olan, partinin bütün kademelerinde görev yapan bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Sayın Genel Başkanımızın olağanüstü bir hoşgörüsü var. Demokrasiye ve özgürlüğe bakışı var. Arkadaşlarımız umut ediyorum ki bundan sonra partinin kurumsal kimliğini kamuoyunda, basında, medyada tartışmaya kalkışmazlar.”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise “Hepimiz eşitiz” başlığıyla yaptığı açıklamada, Türk Dil Kurumu sözlüğünde “milliyet” ve “ulus” kavramlarının birbirinin karşılığı olduğunu belirtti.
Güler’in sözleri yeni bir tartışmayı başlatırken, TBMM’deki makamına telefon yağıyor. Güler’in makamına CHP’nin Ege teşkilatlarından “tebrik” telefonları gelirken, Doğu ve Güneydoğu il ve ilçe teşkilatlarından “kınama” telefonları geldiği öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/1118551111855117

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  urolog arkadaşımıza - bozkıradamı

  kürtlere uygulanan yasaklar konusunda haklısınız.ancak türkçedeki sayıların arapça olduğunu yeni öğrendik.sadece sıfır arapçadır,onun dışındaki sayıların hepsi türkçedir.geçende kürt milliyetçisi bir arkadaş türk diye bir millet yok,türkiyede gerçek türk yok diyordu.kendisi demirci kavanın soyundan direk indiği için olsa gerek.milliyetçilik işte böyle.söylemler hep birbirine benziyor.

  EŞİTLER VE EŞİTSİZLERİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ - m.rozbilen

  Sayın Fırat'ı yürekten tebrik ediyorum. Nasıl olsa kürtlerin inkarına devam edilir saikiyle olacak,şimdiye kadar CHP dahil hiçbir partiden böyle aleni Güler'vari bir çıkış görmedim.Ne zamanki mecliste kürtçe savunmaya imkan veren yasa görüşülür oldu,CHP gerçek yüzünü gösterip adeta kustu.Azınlık bir gurup hariç hepimiz şaşırdık.Bu kadarını beklemiyorduk.Bu ise sayın Fırat'ın dediği gibi bir kırılma noktası oldu.Şimdi hayretler içerisindeyim.CHP'de sayın Fırat gibi çok milletvekili var.Ama o partide kalmaya nasıl tahammül ediyorlar anlamış değilim.Kalanlar bilsinler ki evliya da olsanız onlarla eşit değilsiniz.Eşitliğinizi kabul etmeyenlerle birlikte çalışmaya mideniz kaldırıyor mu? Türkiye böyle bir hakaretle karşılaşmamıştır.CHP'yi kınamak bile içimden geçmiyor.Çünkü kınamayla geciştirilecek gibi değil,kınama hafif kalır.

  Irkcilik - urolog

  Nazaret`e, bir de kursuna dizdireydin. Kürtlere hic birsey yasak degilmis. 90`lara kadar kürtce müzik bile dinleyemediler. Siz neden bahsediyorsunuz? Bütün kürtce müzige türkce sözler yazilip TRT`de yayinlatildi, kaset plak yapildi. Gazete, dergi, kitap yazilamadi. Kürtlerin alfabesi yok demeyin. Türk alfabesi ne? Türkce mi latince mi? Sayilar da arapca.

  Sayin Firat`in istifasi - urolog

  Bence sayin Firat`in milletvekilliginden istifasini gerektiren bir durum yok. Secmenlerinin oylarini alarak siyaset yapmak icin secilmistir. Bu olaydan sonra CHP icindeki bu zihniyetle anlasamayaci icin bagimsiz olarak siyaset yapmaya devam edecektir. Dogru olani da budur. Sayin Profesrün? "Bana Türk ulusunu ile Kürt milliyetini esit, esdegerde gördüremezsiniz" demistir. Bunda anlasilmayacak veya yanlis anlasilacak ne var? Türk ve Kürt esit degildir demistir. Esit degilse biri üstündür. Bunda da Türk`ün üstün oldugunu kastetmektedir. BU DA IRKCILIGIN DANISKASIDIR.

  Eşitler içinde öne çıkma isteği ve nitelikli habercilik - nazaret

  Bütün bu tartışmalar bir kalite seviyesinde yapılırsa ilk önce neyin tartışıldığı anlaşılır. Kürt olduğu için belli bir mekana giremeyen , bir meslekten men edilen, eğitim alması engellenen insanlarımız var mı ? Bir yerde bir restoranımızın kapısında kürtler giremez yazıyor mu ? Otobüslerde kürtler arka tarfa mı oturmak zorunda bırakılıyorlar ? Yemekhanelerde , büyük toplantı salonlarında kürtler ayrı bölümlere mi alınıyor.? Bunlar oluyorsa değerli basınımız bizi haberdar etsin... İşte herşeyi anlamamıza yardımcı olacak olan basındır ve o basın da doğru ve dikkakli olmalı ; CHP li hanım milletvekili ''Kürt milleti'' demedi ; ''Kürt Milliyeti'' dedi..

  sessiz çoğunluka itafen - Blue_cafe

  sessiz çoğunluk rumuzlu kişi profesöre bakın ne diyor diye çağrıda bulunmuş.100 yıldır general,profesör,ordinarüs dünyanın yetiştirmiş olduğu en ünlü faşistler hep okumuş kişilerden çıktı. Ne diyor roosvelt " okumuş şuursuz birinin yönetici olması toplumun başına bela olmaktan başka birşey değildir." Demokrat olmanın okumuş olmakla bir alakası yok. Demokrat olmak bir kültürün ürünüdür. Eğer siz, değil profesör olmayı isterseniz cihan alimi olun kibir gibi bir haslete sahip olursanız yada dünyayı Allahın sadece size armağan ettiğini düşünecek kadar şuursuzsanız okuduklarınız yerin dibine giriveriyor. Profesör kimliği bu ülkede insanlara çok büyük şans veriyor. Özellikle bu ülkedeki büyük sorunları çözmek adına. Bazıları bunu gole çevirirken bazılarıda Birgül AYMAN gibi boş kaleye gol atmak yerine faul yapıyor. Birgül hanımın genetiğinde bu var. Söyledikleri bunun dışa vurumu.

  Kurtleri sevmemek, - vayadam

  Olabilecek bir sey bu ve de son on senede cok yayginlasti. Ozellikle Kurt ekonomik gocu alan Ege sehirleri ve IStanbul'da kadinlar bazen korku verici yorumlar yapiyor. Bana kalirsa bu hanim da aslinda o cizgide. Bunun sebebini Kurtler de dusunmeli ama bir ulusu kendinden asagi gorme soylemi sadece asiri sag akimlara uyar. CHP buna kesin tepki koymazsa cok kaybeder.