'Irkçı söyleme alkış kırılma noktası oldu'

'Irkçı söyleme alkış kırılma noktası oldu'
'Irkçı söyleme alkış kırılma noktası oldu'

Adıyaman Milletvekili Salih Fırat istifasının tek bir söze bağlı olarak gelişmediğini söyledi.

CHP'li Güler'in "Türk ulusuyla Kürt milleti eşit olamaz" açıklamasına tepki göstererek istifa eden CHP'li Fırat, "Bu sözlerin alkışlanması kırılma noktası oldu" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

CHP ’li Birgül Ayman Güler’in TBMM Genel Kurulu’ndaki “Türk ulusuyla Kürt milleti eşit olamaz” sözlerinin ardından önceki gün istifasını açıklayan Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, CHP’lilerin onca çabasına rağmen vazgeçmedi. Zehir zemberek bir açıklamayla istifasını duyuran Fırat, Güler’in açıklamasını CHP’li milletvekillerinin alkışlamasının kendisi için kırılma noktası olduğunu söyledi. Fırat siyasi hayatına bağımsız olarak devam edeceğini açıklamasına rağmen, CHP kulislerinde AKParti’ye katılacağı konuşuluyor.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı PKK ’lı Sakine Cansız için taziye ziyareti fotoğrafı ve “Rumlara etnik temizlik yapılmış” sözleri üzerine parti içinde yeniden başlayan Ulusalcı- Yenilikçi çekişmesi, CHP’li Birgül Ayman Güler’in TBMM Genel Kurulu’nda “Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz” sözleriyle kamuoyuna yansıyan konuşmasının ardından yeni bir boyut kazandı.
Güler’in konuşmasının ardından istifası gündeme gelen Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ı ikna çabaları karşılıksız kaldı. Fırat’ın istifa dilekçesini ilk olarak Meclis Başkanlığı’na daha sonra parti grubuna sunduğu belirtildi. Ancak Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP’lilerin ricası üzerine dilekçeyi bir süre işleme koymadı. Kılıçdaroğlu ’nun isteği üzerine Fırat ile görüşen Tekin, “İstifadan vazgeçtiği” yönünde açıklama yaptı. Ancak Tekin’in bu açıklamasından bir saat sonra Fırat istifasını açıkladı.

Alkışlar kırılma noktası
Fırat istifa dilekçesinde, istifasının tek bir kişiye endeksli ya da tek bir söze bağlı olarak gelişmediğini belirtirken, “Ancak, anadilde savunma hakkına ilişkin kanun teklifi görüşmeleri sırasında, sataşma gerekçesiyle parti grubu adına söz almış olan ve daha önce parti genel başkanlığı ve parti sözcülüğü görevini yapmış bulunan, halen de PM üyeliği görevini yürüten arkadaşımızın ‘Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz, ‘Türkiye’de Kürt sorunu yoktur’ ‘Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız.’ şeklinde sarf ettiği cümleler ve bu cümlelerin de birkaç milletvekili hariç, genel kurulda bulunan CHP grubu milletvekili arkadaşlarımızın neredeyse tamamı tarafından alkışlanmış olması son bir kırılma noktası olmuştur” dedi. Fırat, bu anlayışı Mahmut Esat Bozkurt’un “Türk olmayanların bu memlekette tek hakları vardır. Hizmetçi olma, köle olma hakkı..” sözlerine benzeterek, “Ben, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Kürdüm. Hiçbir bir zaman, bir halkı mensup olduğu kimlik nedeniyle de diğer bir halktan üstün görmedim. Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak başlatılmış bulunan bu sürecin, eşitlik ve özgürlük temelinde bir çözüme evrilebilmesi için gerekli katkının sunulması gerekirken, sorunun çözümüne engel, çözümü zorlaştıracak bir yaklaşım içine girilmesini doğru bulmadığımı belirtmek isterim” dedi.
Fırat siyasi yaşamına bağımsız milletvekili olarak devam edeceğini açıkladı. Ancak CHP kulislerinde Fırat’ın AK Parti’ye geçeceği yönünde iddialar gündeme geldi.

Partililere uyarı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun önceki gün yaptığı uyarının ardından dün de genel başkan yardımcıları açıklamalar yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin şöyle konuştu: “Unutmayın ki Sayın Genel Başkanımızın olağanüstü hoşgörüsünü birçok arkadaşımız suiistimal etmemek durumunda. Siyasi partilerde, hele sosyal demokrat CHP’de herkes kendini rahatlıkla ifade edebilir. Düşüncelerini özgürce ifade edebilir. Ama düşünceleri özgürce ifade etme alanları parti meclisidir, grup toplantılarıdır. Bunun dışında herhangi bir arkadaşımızın CHP’nin kurumsal kimliğini kamuoyunda tartışmasını kabul etmek mümkün değildir. Umut ediyorum, son olur. Bunu sadece CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak söylemiyorum. 30 yıldır bu gelenekte olan, partinin bütün kademelerinde görev yapan bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Sayın Genel Başkanımızın olağanüstü bir hoşgörüsü var. Demokrasiye ve özgürlüğe bakışı var. Arkadaşlarımız umut ediyorum ki bundan sonra partinin kurumsal kimliğini kamuoyunda, basında, medyada tartışmaya kalkışmazlar.”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise “Hepimiz eşitiz” başlığıyla yaptığı açıklamada, Türk Dil Kurumu sözlüğünde “milliyet” ve “ulus” kavramlarının birbirinin karşılığı olduğunu belirtti.
Güler’in sözleri yeni bir tartışmayı başlatırken, TBMM’deki makamına telefon yağıyor. Güler’in makamına CHP’nin Ege teşkilatlarından “tebrik” telefonları gelirken, Doğu ve Güneydoğu il ve ilçe teşkilatlarından “kınama” telefonları geldiği öğrenildi.