'Irkçılık atlarda olur'

'Irkçılık atlarda olur'
'Irkçılık atlarda olur'
Dünya "Türkçüler Günü" milliyetçilik-ırkçılık tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı. Türk milliyetçilerinin çatı kuruluşu olan Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof.Dr.Orhan Kavuncu,insanların ırkçılık yapamayacağını söyledi
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

ANKARA - Aynı zamanda genetik bilimci olan Kavuncu, “ Irk insanda değil atlarda aranır.Genetik olarak saf bir ırk bulmak mümkün değil.Türklerin Atası Oğuz Kaan’dan aldığımız bütün genetik varlığımız yüzde 2’yi geçmez” dedi.

Geçtiğimiz günlerde 100.yılını kutlayan Türk Ocağı yönetiminden “ırkçılık” tartışmasıyla ilgili ezber bozacak açıklamalar geldi. Türk milliyetçilerinin önemli isimlerinden olan Prof.Dr.Orhan Kavuncu, ırkçılığa karşı çıkarken, insanların 2 sebepten dolayı ırkçılık yapamayacağını savundu. Bunlardan ilkini “genetik” olarak açıklayan Kavuncu, bugün yeryüzünde saf bir topluluk olmadığını,bütün türler arasında genetik alış-verişler yaşandığını kaydetti. Kavuncu, bu sözlerini genetik bilimiyle şöyle açıkladı:” 46 kromozom içinde 32 bin tane bizim özelliklerimizi belirleyen gen var. Bu 32 bin genden 475 tanesi y kromozomu üretir.Yani bizim bütün genetik varlığımızın yüzde 1.5-2 ‘si.Dolayısıyla Oğuz Kaan’dan bugüne devraldığımız genetik varlık yüzde 2’yi geçmez.”

Orhan Kavuncu, toplumun kültürel değerlerini oluşturan özelliklerin “ırk”a dayanmadığını da söyledi. Ziya Gökalp’in 1923 yılında bunu yazdığını hatırlatan Kavuncu, “Dolayısıyla bu sebeplerden dolayı ırkçılık yapamayız.Irk, atlarda aranır. Onların üstünlüğü içgüdüye ve soya dayandığı için hayvanlarda ırkın önemi büyüktür.İnsanlarda ise ırkın toplumsal alışkanlıklara hiçbir etkisi yoktur.Türklük ırki bir bağ olmaktan çok kültürel bağdır.Türk milliyetçiliği ırk esasına dayanmaz, kültür milliyetçiliğidir” şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Bugün

  ,

  kültür

  ,

  ırk

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/1087346108734612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türk ırkçılığında kan tahlili yoktur - sasdi

  Milyonlarca vatan evladının Türk; türk olduğu için mutlu, ve yüce "bir ırkın ahfadı" ilan edildiği yıllarda malesef ırk tespiti yapılabilecek laboratuvarlarımız henüz mevcut değildi. Binaenaleyh Türklük ve üstün ırk teşhisimiz bilimsel olarak değil "sallama" usulle yapılmıştır. Oğuzkaan'la genetik bağımızın %2'den ibaret olduğu gerçeği üç-beş sene önce kanıtlandığında bay prof. yine en başa dönmüştür; yani sallama ırkçılığa... Yani; hepimiz özbeöz Türküz, asiliz, mutluyuz ve aynı zamanda betonuz, beton! En komiği de her kesin Orta Asya'dan geldiği masalı.

  ırkçı atlar mı varmış?.. - AENCÜ

  Atlarda saf ırk var, insanlarda yok demek istemiş, buraya kadar doğru. Ama "ırkçılık atlarda olur" ifadesi ne demek oluyor yahu?. Irkçılığı insanlar yapar, bakıyorsunuz kürt olan biri türk ırkçılığı yapabiliyor, yada tam tersi olabiliyor, yani ırkçılık yapmak için ille de saf ırktan olmaya gerek yok.

  turkcu ne demek o zaman? - nevzenhan

  diye sorasim geliyor..dunya turkcu gununun ismini ozaman degistirelim..mesela "dunya tc vatandaslari gunu" yapalim? balgibi irkcilikla ilgili bir gun ismini kullanip, sonra gelen tepkilerle anlami soyleydi, boyleydi, irk atlarda olur vs. celiskiler..cok gulunc oluyor artik!

  Yıl 2012 - zanzun

  Yıl olmuş 2012, hala Oğuz Kağan falan. Sonra da ırkçılık insanlarda olmaz de. "Gök tengri" akıl fikir vere:)

  milliyetçilik = faşizm - Kara Budun

  hep aynı teraneler. yahu kimi kandırıyorsunuz? milliyetçilik zaten içinde ırkçılığı da, faşizmi de besler. sizin bu hastalıklı zihniyetiniz yüzünden sadece türkiye'de milyonlarca insanın hayatı söndü. artık yeter! ya basta! êdî bes e!

  celiski - cumartesi122

  Soyediklerinin hepsi kendi icinde celisiyor.Zaten hic anlayamiyorum milliyetcilik tabirini. Vatan severlik ile milliyetcilik ayni sey degildir. Islerine gelince irktan dem vururlar, baktilar tepki cekiyor cunku multikulurel bir devlet turkiye, aman efendim kultur milliyetciligi bilmem ne... Neyi savunduklarini kendilirenin de bildigini zannetmiyorum ben...

  İnanalım bari - testereci

  Biri beyefendiye, milliyetçiliğin ırk, kültür, din veya başka bir sosla boyanmış her türlüsünün aynı kapıya çıkacağını hatırlatsın...Madem Oğuzdan kalan genetik miras en fazla % 2 o zaman neden hala bir ırkı ifade eden "Türk" kelimesinden vazgeçmiyorsunuz?? Samimiyseniz, adınızı "Anadolu Ocağı" olarak değiştirin de görelim...Yoksa Kürt, Çerkes, Laz vb. ocaklarına kimse bir şey demesin!!!!