Irkına 'Türk' yazılmasına itiraz eden hastaya yanıt: Kürtsünüz görüşemeyiz!

Irkına 'Türk' yazılmasına itiraz eden hastaya yanıt: Kürtsünüz görüşemeyiz!
Irkına 'Türk' yazılmasına itiraz eden hastaya yanıt: Kürtsünüz görüşemeyiz!
Yalçın Çakmak, Ankara Onkoloji Hastanesi Ahmet Andiçen Polikliniği'nde kemik tahlili yaptıran annesinin raporunda 'ırk' hanesinin de yer aldığını gördü. Otomatik olarak 'Türk' yazılarak kendisine verilen raporda 'ırk' sorusunun nedenini öğrenmek isteyen Çakmak ile Başhekim Yardımcısı'nın tartışması karakolda bitti.

RADİKAL - Onkoloji Hastanesi’nde verilen kemik tahlili raporunda “ırk” hanesi yazdığı ortaya çıktı. Buna karşı çıkan hasta yakını Yalçın Çakmak, başhekim yardımcısıyla görüşmek istedi. Karakolda verdiği ifadede Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in kendisine, "Ben sizinle görüşmek istemiyorum, çünkü Kürtsünüz” dediğini anlatan Çakmak, Edizer’den, “Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu, dışlayıcı, önyargılı davranışı ve şiddet tutumu” nedeniyle şikâyetçi oldu.

Ankara Onkoloji Hastanesi Ahmet Andiçen Polikliniği’nde verilen bir raporda hastanın adı, soyadı, doğum tarihi, ağırlığı, boyu gibi istenen bilgilerin yanı sıra, bunlara ek olarak “ırk”ının istendiği anlaşıldı.


‘OTOMATİK OLARAK DOLDURULUYOR’
Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, raporu alan hasta yakını Çakmak, bu hanenin otomatik olarak doldurulup kendilerine verildiğini söyledi. Karakola kadar yansıyan olayın ardından verdiği ifadede Çakmak, kendilerinden kemik tahlili istendiğini, tahlilin sonunda verilen raporu incelerken ırk ibaresini gördüklerini kaydetti. Raporda ırkın yer almasının bilimsel nedenini öğrenmek için danışmaya başvurduklarını ve buradan başhekim yardımcısına yönlendirildiklerini dile getiren Çakmak, 10 dakikalık bekleme sırasında başka bir hastane görevlisine ziyaret nedenini açıkladığını belirtti. Çakmak, “Edizer’in odasına tekrar gittiğimizde kapının açık olduğunu fark ettik. Elimdeki kâğıdı kendisine göstererek, ‘Hocam size bir şey sormak istiyoruz’ dedik. Edizer de, ‘Ne sormak istediğinizi biliyorum, ben sizinle görüşmek istemiyorum’ dedi” şeklinde konuştu. Edizer’in kendilerine Kürtçe olarak, “Ben Kürdüm, Kürtçe bilmiyor musun” demeye çalıştığını söyleyen Çakmak, “Ben Zazayım, Kırmançi bilmiyorum, konuşacaksanız Zazaca konuşun” yanıtı verdiğini söyledi. Bunun ardından Edizer’in ısrarla, “Ben sizinle görüşmek istemiyorum; çünkü Kürtsünüz” dediğini dile getiren Çakmak, kapının suratlarına kapandığını kaydetti. Çakmak sonrasında gelişen olayı şöyle anlattı: “ Gazeteci , akademisyen ve son olarak vatandaş kimliğimle bilgi almak istedim ancak muhatap olmayacağını söyledi. ‘Bunları dışarı atın’ talimatı verdi. Güvenlik geldi, çekiştirerek dışarı çıkmamızı istediler. Biz de hukuksuz bir şey yapmadığımızı, polis gelene kadar ayrılmayacağımızı ve şikâyetçi olacağımızı söyledik. Hastanede bize ayrımcı bir tutum sergilendi.”

Çakmak, hastanede kendilerine anayasanın eşitlik ilkesine göre aykırı davranıldığı, önyargılı, ötekileştirici tavır sergilendiği ve şiddet tutumu nedeniyle şikâyetçi oldu.


  http://www.radikal.com.tr/1291679129167918

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türkiye'de yaşayan ve bu ülkenin kurucusu millete anayasaya göre Türk denir. - user692829

  Ne mutlu Türk'üm diyene! Ancak benim anlamadığım şu olay benim gibi düşünen bir başhekimle hastanın tartışması değil, bir Zaza ile bir K*rd'ün tartışması. Başhekim zaten K*rt'müş. K*rt, K*rt'e Kürtsün diye ırkçılık yapar mı? Radikal adı üstünde radikal ve mantığı olmayan şeyler paylaşarak neyi amaçlıyor o da belli değil.Şunu da bilin ki bu ülkede şu anda devlet tarafından en fazla pozitif ayrımcılıktan faydalanan grup Hint-Avrupa Dil ailesi gramer yapısını kullanan ve aslında dilleri Türkçe,Arapça ve Farsça'nın karışımından oluşan melez topluluktur. Bundan dolayı Tanrı Türk'ü korusun zaten diğerlerini devlet koruyor. Bunun paylaşılacağı bile meçhul ancak düşünce özgürlüğünden söz eden bir gazetenin bunu paylaşacağına inanıyorum.

  HANGISI IRKCI? - Equalizer001

  RADIKAL: ?Irkına 'Türk' yazılmasına itiraz eden hastaya yanıt: Kürtsünüz görüşemeyiz!? Ilginc bir durum. Bu durumda; hastanin Irk hanesine Turk yazan mi Irkci, Turk yazilmasina karsi cikan mi Irkci (?) yoksa, hasta bilgi raporuna Irk hanesi koyan devlet mi?

  sağlık asla faşizm yapmaz.. - cheminal01

  ekg cihazlarında,mr,tomografi veya her çeşit tıbbi ölçüm yapan cihazda hastanın boyu kilosu yaşı cinsiyeti ve ırkı istenir.bizim bölge asya olarak genelde seçilir..çünki her millet ve ırkın kap atışı veya bulunduğu coğrafi koşullara göre farklılık gösterir...bu haberi yapan ve yaygara koparanlara saygılarımla.. bir sağlık emekçisi..

  Yanlış anlaşılmalar zinciri - user399579

  Haberde yanlışlık yoksa sadece şu şekilde anlaşılabilir: Kürt doktor kürt milliyetçilerinin yaptığı şekilde Zaza'lığı inkar etmiş (o zaman niye o haneye Türk? yazmış. Bu konuda hassas olanlar genelde "Türkiyeli" yazar). Kürtsünüz de Kürtsünüz demesinin nedeni bu demek ki. TC'nin zamanında yaptığı inkâr çok yaygındır, aynısı Zaza'lara yapılır, ilgilisi bilir. Sebahat Tuncel bile ana Sivaslı baba Malatyalı olduğu halde. Aynı inkarı mecliste yapmıştı bir de. Sonuç: Zaza arkadaş da ben Kürt değilim Zaza'yım demiş. Ancak olayı çözememiş. Ayrıca doktorlar da ırk konusunu çok yanlış anlamış, o soru türk, zaza, laz felan yazmak için değil. "beyaz ırk, sarı ırk, siyah ırk" ayrımı olur, o formu aynen ABD'den kopyalamışlar ISO çalışmaları esnasında bizim anadoluda o bilgiler çok bir şey ifade etmiyor.

  "Bunlar bi de doktor olacak" diyenler ve ona katılanlar!! - user797186

  hadi bilmiyorsunuz, ama araştırmayı da mı beceremiyorsunuz? insanımız doktoruna güvenini bu kadar mı kaybetti? hiç aklınıza gelmiyor mu "kan alırken ırk yazmıyor sonuçlarda, acaba neden osteoporoz raporunda yazıyor?" diye? açıklıyorum: osteporoz (kemik erimesi) için "ırk" değişimi mümkün olmayan bir risk faktörüdür! yani o sonuçlar ırka göre değerlendirilir ve tıbbi olarak ancak bu şekilde karar verilir.... aaah ah, biraz saygı.. doktor olduğumuzdan değil, insan olduğumuzdan saygı... lütfen.

  kulaktan dolma bi haber - user895533

  Radikal gibi bir gazetenin bu tarz kulaktan dolma bir haber yapması cok sacma.Bu haberi bize servis etmeden önce hastahane kayıtlarında neden ırk bilgisi isteniri bir arastırın önce.. belki onkoloji servisleri ırklara gore kanser dagılımı belirlemek istemiş olabilirler. yada farklı bir çalışma icin gerekli olabilir.Bütün bunların dısında yapılan haber, haber niteligi tasımıyor fısıltı gazetesinden yayılmıs bir dedikodu adeta.

  İSLAM yazısını da OTOMATİK Olarak dolduruyorlar. - Veci

  Sonra vay efendim yüzde 99'u müslüman ülkenin. Doğduğunda AĞLAMA sesinden anladılar.