Irmak'ı öldürecek miyiz?

Türkiye, 40 günlük bebeği Irmak'ı göz göre göre ölüme mi terk edecek? Beyin kanaması teşhisiyle altı gündür Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde ölümle pençeleşen Irmak Durna'nın acil ameliyat edilmesi gerekiyor ancak hastanelerde boş yer yok diye geri çevriliyor.
Haber: MUSTAFA ERCAN / Arşivi

MERSİN - Türkiye, 40 günlük bebeği Irmak'ı göz göre göre ölüme mi terk edecek? Beyin kanaması teşhisiyle altı gündür Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde ölümle pençeleşen Irmak Durna'nın acil ameliyat edilmesi gerekiyor ancak hastanelerde boş yer yok diye geri çevriliyor.
Irmak, bir buçuk yıl önce evlenen 27 yaşındaki Gülbeyaz ile 35 yaşındaki Ferid Durna çiftinin ilk çocukları olarak 40 gün önce dünyaya geldi. Durna çifti çocuk sahibi olmanın sevincini yaşarken, minik bebek altı gün önce kusmaya başladı. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne götürülen Irmak bebeğin çekilen tomografisinde beyin kanaması geçirdiği belirlendi ve aynı hastanenin olanakları ölçüsünde müdahale edildi.
Acil ameliyat kararı
Beynindeki kanama durdurulan Irmak bebeğin derhal ameliyat edilmesi ve beyinde toplanan kanın alınmasına karar verildi. Irmak bebek için operasyonun yapılabileceği bölgedeki hastanelerle bağlantı kuruldu. İddiaya göre, başvurulan Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama, Adana Numune Hastanesi ve Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi, yerleri olmadığı için Irmak bebeği kabul etmedi. Sevki yapılamadığı için ölümle pençeleşen Irmak bebeğin tedavisiyle ilgilenen Dr. Saime Aksın, çevredeki hastanelerle sürekli irtibat halinde olduklarını ancak 'boş yer yok' denildiği için Irmak'ı ameliyat ettirecek bir hastane bulmadıklarını söyledi.
Tam teşekküllü ortam şart
Halen yoğun bakımda tutulan minik kızın, en kısa sürede ameliyat olması gerektiğini belirten Dr. Aksın, "Bu ameliyat çok risklidir. Ameliyat sonrası tam teşekküllü çocuk yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bakılması gerekiyor. Yer bulur bulmaz sevkini yapacağız" dedi. Henüz yeşil kartları dahi olmadığını söyleyen anne Gülbeyaz Durna da ölümle pençeleşen kızının kurtarılması için dua ediyor: "Ne olur kızım kurtulsun, hastaneler ameliyatını yapmıyor. Bize, 'Yer bulun gönderelim' diyorlar. Kocam işsiz, hiçbir sosyal güvencemiz yok, kızımı özel hastaneye götürecek durumumuz yok. Ne olacak kızımın hali, göz göre göre ölüp gidecek. Ne olur ameliyat edilsin." Eşinin iş bulmak için Mersin dışında olduğunu ve beklediklerini belirten Gülbeyaz Durna, yetkililerin seslerine kulak vermesini istiyor.
Dede: Erdoğan görsün...
Seyyar satıcı dede 58 yaşındaki Mehmet Durna da hastane kapısında ümitle, iyi bir haber bekliyor:
"Bu çektiğimiz, yoksulun çilesi. Eşitlik, adalet istiyoruz. Torunum ünlü veya paralı birinin çocuğu olsa tüm hastaneler kapılarını sonuna kadar açardı. Torunum göz göre ölecek mi? Başbakan Tayyip Erdoğan 'Sağlıkta sorun yok' demişti. Başbakan gelsin görsün bu sağlık skandalını. Çocuğun acil ameliyat olması lazım yoksa el kadar bebeğimiz göz göre göre ölüp gidecek."