'İrtica Eylem Planı' Ankara'ya iade

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı iddia edilen "İrticayla Mücadele Eylem Planı" belgesiyle ilgili soruşturmada yetkisizlik kararı verdi.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan, Avukat Serdar Öztürk'ün Ankara'daki bürosunda ele geçirildiği iddia edilen belge, ilk olarak Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından incelenmişti.

Askeri savcılık, belgenin Genelkurmay Başkanlığı karargahında düzenlenmediğinin tespit edildiğini, böyle bir belgeyle ilgili olarak gerek elektronik ortamda, gerekse yazılı kayıtlarda herhangi bilgi, belge, emir veya emareye rastlanılmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı vermişti.

Askeri savcılık, bu belgenin kimler tarafından ne amaçla düzenlendiğinin tespit edilmesi amacıyla dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da tam 2.5 ay sonra, belgenin Ankara'da yapılan bir aramada ele geçirildiği gerekçesiyle inceleme yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda olduğunu belirterek dosyayı iade etti.

Öztürk ve avukatları, belgenin büroya arama yapan kişilerce yerleştirdiğini öne sürüyordu.

Sözkonusu belgeyi buldukları iddia edilen polislerin Ankara'da ifadelerinin alınacağı ve belgenin yeniden Adli Tıp incelemesine gönderileceği belirtiliyor.

NTV canlı yayınında kararı değerlendiren Ceza Hukukçusu Doçent Doktor Yılmaz Yazıcıoğlu şunları söyledi.
"Şimdi bu hadisede yer itibari ile yetkili yani aramayı yapan savcılık Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ydı. Fakat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan arama talebi herhalde buradaki özel yetkili savcılık tarafından istendi ki onlar bu aramayı yaptılar. Netice itibari ile esas soruşturmanın ana merkezi burası. Ceza usul kanunu uyarınca buradaki savcı da gidip yapabileceği gibi, oradaki savcılardan da bunu talep edebilir. Demek ki oradan talep etmiş. "