'İrtica ile Mücadele' davası ikinci 'Ergenekon' davasıyla birleştirildi

'İrtica ile Mücadele' davası ikinci 'Ergenekon' davasıyla birleştirildi
'İrtica ile Mücadele' davası ikinci 'Ergenekon' davasıyla birleştirildi
"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bu davanın ikinci "Ergenekon" davasıyla birleştirilmesine karar verdi.

İSTANBUL - Mahkeme heyeti, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davasına ilişkin talepleri celse arasında değerlendirdi.

Buna göre mahkeme heyeti, aralarında fiili ve hukuki irtibat olduğu gerekçesiyle davanın ikinci “Ergenekon” davasıyla birleştirilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti ayrıca, bağımsız milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP milletveki Hasip Kaplan'ın davaya müdahil olma taleplerini ise reddetti.

Davaların birleşmesi nedeniyle ikinci “Ergenekon” davasında sanık sayısı, aralarında emekli orgeneraller İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon'un da bulunduğu sanıklarla birlikte 33'ü tutuklu 147'ye yükseldi.

TÜRK, TUĞLUK VE KAPLAN’A RET
Bağımsız milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP milletvekili Hasip Kaplan'ın avukatları aracılığıyla yaptıkları müdahillik talebini de değerlendiren mahkeme heyeti, kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin dosyada herhangi bir taraf sıfatının bulunmadığını, mağdur ve müşteki konumunda olmadıklarını kaydetti.
Mahkeme, atılı suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle bu yöndeki müdahillik talebinin reddedildiğini vurguladı.