'İrtica ile mücadele planı' orjinal mi?

Hürriyet kamuoyunda "AK Parti ile Gülen'i bitirme planı" diye bilinen belgenin aslının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini iddia etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ise dün yaptığı açıklamada "Bizde bir belge yok. Zaten o soruşturma gizli olarak devam ediyor" demişti
Hürriyet'in haberine göre Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı öne sürülen ve kamuoyunda “AK Parti ile Gülen’i bitirme planı” diye bilinen belgenin aslının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği ortaya çıktı.


Dün Albay Çiçek’in ıslak imzasının aslının savcılığa ulaştırıldığına ilişkin haberler tüm televizyonlarda yer aldı. Haber üzerine, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve Olcay Seçkin ile birlikte basın toplantısı düzenleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, “Soruşturma gizli, bende böyle bir bilgi yok” diye açıklama yaptı.Ancak Hürriyet’in ulaştığı kaynaklara göre bir subay, 10 gün önce 5 sayfalık bir mektupla “AK Parti ile Gülen’i bitirme planı”nın orijinal belgesini gönderdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ihbar mektubunu değerlendirerek, ‘İrtica ile Mücadele Planı’ diye bilinen belgedeki ıslak imzanın, Dursun Çiçek’in imzasıyla karşılaştırılması için Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Adli Tıp incelemenin ardından 3 gün önce 3 uzmanın imzasını bulunan bilirkişi raporunda, “Belgedeki ıslak imza Albay Dursun Çiçek’in el ürünüdür” denildi. Bu gelişmeden sonra Albay Dursun Çiçek’in İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nda yeniden ifadesine başvurulabileceği bildirildi.

Karargâhta panik

İstanbul Başsavcılığı’na gönderilen 5 sayfalık mektupta şu iddialara yer verdi:

“Genelkurmay içerisinde Dursun Çiçek’in çalışmış olduğu Genelkurmay Harekât Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı’nda olayın ortaya çıkmasının ardından büyük panik yaşandı. Birçok bilgi, belge, evrak ve bilgisayarlar kayıtları imha edildi. Bilgi Destek Daire’nde içinde orjinal belge arandı. Bulamayınca ‘Birisi imha etmiştir’ diye düşünüldü. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a da bu şekilde bilgi verildi. Belgenin bulunamaması üzerine dairede görev yapan subay ve astsubaylar cezalandırılarak başka yerlere tayin edildi”

Başbuğ bulun demişti

Albay Çiçek’in hazırladığı belgeyle ilgili ilk haber Taraf Gazetesi’nde 12 Haziran’da yayınlanmıştı. ‘AK Parti ve Gülen’i Bitirme Planı’ başlıklı belgenin fotokopi olması tartışmalara yolaçmış, ıslak imzalı orijinal belge ortaya konulamadığı için Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, “Kâğıt parçası” diye nitelendirmişti. Başbuğ yaptığı açıklamada, sahte olduğu söylenen belgeyi hazırlayanların da bulunmasını istemişti.


BAŞSAVCI: BEN DE ÖYLE BİLGİ YOK, BİZ DE BELGE DE YOK


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Olcay Seçkin ve Turan Çolakkadı ile Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’le yaklaşık iki saat makamında görüştü.

BAŞSAVCI “BENDE BİLGİ YOK“
İçeriği merak konusu olan toplantıyla ilgili gazetecilerin soruları üzerine Başsavcı Engin, "Görüşmenin özel konusu yok. Mutat görüşmelerdir" dedi. Engin, toplantıda Avrupa’dan gelecek PKK’lılar ile ilgili konuşulup konuşulmadığına ilişkin soruya ise "Yasalar çerçevesinde kanuni gereği neyse bu kapsamda yapılması hususunda görüş alışverişinde bulunduk" diye yanıt verdi.
Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen irtica belgesinin orjinalinin ulaştığı yolundaki soruya da "Soruşturma gizli. Bende öyle bir bilgi yok" diye cevapladı.

ÖZEL YETKİLİ SAVCILARLA TOPLANTI
İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Olcay Seçkin ve Turan Çolakkadı ile Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, iki ayrı araçla saat 12.00’da İstanbul Adliyesi’ne geldiler. Savcılar Zekeriya Öz ile Fikret Seçen, ön kapıda başsavcıvekillerinin basın mensupları tarafından fotoğraflarının çekildiğini görünce görüntülerinin alınmaması için arka kapıdan adliyeye girdiler. Başsavcı Aykut Cengiz Engin’in makam odasına çıkan savcılar, yaklaşık iki saat içeride kaldılar. Toplantıdan önce saat 13.25 sıralarında savcılar Zekeriya Öz ile Fikret Seçen çıktılar. Yaklaşık yarım saat sonra ise başsavcı vekilleri ayrı ayrı çıktılar. Başsavcı vekili Turan Çolakkadı gazetecilerin, "Avrupa’dan gelecek PKK’lılar mı ilgili görüştünüz?" sorusuna, "Görüşüyoruz" diye cevap verdi. "Havalimanında mı karşılanacaklar?" şeklindeki soruya ise Çolakkadı, "Geleceklerini basından duyuyoruz. Gelirlerse resmi prosedür neyse o uygulanır" şeklinde cevap verdi. Çolakkadı, Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen irtica belgesiyle ilgili sorulara ilişkin ise "Televizyonlardan döndüğü kadar biliyorum. Bir şey olsa da bilgi vermiyoruz. Zaten bir aydır izinliydim. Şu anda hiç bilgim yok" diye cevap verdi. Tüm savcılar, adliyenin arka kapısından çıktılar.

"GÜNCEL KONULARI DEĞERLENDİRDİK"
Başsavcı Aykut Cengiz Engin ise gazetecilerin sorularını makamında yanıtladı. Engin, "Toplantıda neler konuşuldu?" sorusuna, "Mutat bir görüşme. Özel bir husustan dolayı değil. Başsavcı vekillerimizle de örgütlü suçlar birimindeki bazı idari meseleleri ve sorunları sebebiyle görüş alışverişinde bulunduk" dedi. Bir basın mensubunun, "PKK’lılarla ilgili bir yol haritası gündemde mi?" sorusuna "Kanuni gereği neyse o yapılacak. Yasalar neyi öngörüyorsa o yapılacak" dedi. "Savcılar karşılamaya gidecekler mi?" sorusuna Engin, "Ne münasebet! Bakın ne diyorum, yasalarımızda ne yazıyorsa, kanunun görevi neyse o konuda onlar yapılacak. Bu dediğimin içinde herşey var. Yasal gereği neyse, kanuni gereği neyse o konularda görevler yasaya uygun olarak yapılacak" diye cevap verdi. Engin, bir gazetecinin "Dağdan gelenlere aynı muamele yapılacak mı?" sorusuna ise "O konuyu bilmem ben. Burada yapılacak işler yasal çerçevede yapılacak" şeklinde yanıt verdi. Engin, "Toplantıda bugün bu konuşuldu mu?" sorusuna da "Hayır konuşulmadı. Görüşülmedi" dedi. Gazetecilerin gelen savcıların, terörle yetkili savcılar olduğu yönündeki soruya ise "Terörle yetkili savcılardı. Terörle yetkili başsavcı vekilleriyle oradaki idari konuları, personel meseleleriyle ilgili görüşmeler yaptık. Genel olarak da güncel konularda bir değerlendirme yaptık" dedi. Başsavcı Engin, "Bu konular içinde PKK’lıların gelişi var mı?" sorusuna, "Muhakkak ki, güncel konular deyince bunların genel bir değerlendirmesini yaptık. Kanuni gereği neyse o konuda görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

"KANUNİ GEREĞİ NEYSE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK"
Başsavcı Engin, Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen belgenin orijinalinin ulaştığı yolundaki bir soruya ise "Bizde bir belge yok. Zaten o soruşturma gizli olarak devam ediyor. Gizli bir soruşturma konusunda benden bir beyan istemezsiniz ve beklemezsiniz" diye cevap verdi. "Belge geldi mi" sorusu üzerine Engin, "Soruşturma gizli. Bende öyle bir bilgi yok" diye yanıt verdi. Engin, "Albay konusu konuşuldu mu?" sorusuna ise "Hayır" derken; "Sadece PKK’lıların gelişi mi konuşuldu?" sorusuna ise "Genel konuları görüştük. Bana bilgi verdiler. Görüş alışverişinde bulunduk. Yasalar çerçevesinde kanuni gereği neyse bu kapsamda yapılması hususunda görüş alışverişinde bulunduk. Bir kısımda idari işleri görüştük" diye yanıtladı.(Hürriyet/dha)