'İrticacı öğrenci affı' rafa kalktı

Bütçe görüşmeleri öncesi CHP ile Anayasa değişikliği için pazarlığa oturan AKP, 'Unakıtan ve irticacı öğrenci affı' diye bilinen iki düzenlemeyi geri çekti.

ANKARA - Anayasa değişikliği için CHP ile pazarlığa oturan AKP, 'Unakıtan affı' diye bilinen düzenleme ve 'irticai faaliyetleri gerekçesiyle yurtdışından geri çağrılan üniversitelilere aftan' vazgeçmek zorunda kaldı.
TBMM'ye sunulan merkezi hükümet bütçesinin yasalaştırılabilmesi için Anayasa değişikliğinin zorunlu olması nedeniyle köşeye sıkışan AKP, CHP'nin isteği doğrultusunda iki 'affı' şimdilik rafa kaldırdı.
Kamuoyunda 'Unakıtan maddesi' olarak bilinen düzenlemeyle bir bankanın aracı olduğu ihracatta sahte veya yanıltıcı belge kullanılması durumunda yalnızca imalatçıya veya tedarikçi ihracatçıya ceza verilmesi öngörülüyordu. Yeni düzenleme sayesinde sahteciliğin olduğu işlemde aracı olanlar hukuki sorumluluktan kurtuluyordu. Böylelikle yanıltıcı belge kullanılan bir ihracata aracılık eden Al Baraka Türk'ün o dönemdeki yönetim kurulu üyesi olan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan cezadan kurtulmuş olacaktı.
Uzun süren pazarlık
CHP ile AKP arasında Anayasa değişikliği konusunda birkaç gündür süren pazarlıklar dün öğleden sonra sonuçlandı. Unakıtan'ın bütçe tasarısını bugün Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunacak olmasını dikkate alan ve hem CHP'nin muhalefetini, hem de Anayasa'ya aykırılık iddialarını önlemeye çalışan AKP, CHP'nin istediği tavizleri verdi.
Sabah saatlerinde Danışma Kurulu'nu toplantıya çağıran ve Anayasa değişikliği için Meclis'in bugün sabahlamasını öneren AKP, CHP'ye "Mali Kontrol Yasası'nda istediğiniz değişiklikleri yaptık, desteğinizi bekliyoruz" mesajını iletti. Ancak CHP, "Bu yetmez, torba af yasasından naylon fatura ve irticacı üniversiteli affı da çıkarılmazsa Anayasa değişikliğinde yokuz" yanıtı verdi. Anavatan grubu da AKP'ye destek vermeyince, Anayasa değişikliğinin referandumsuz kabulü için gereken 367 oyun bulunamayacağı kesinleşti. Bunun üzerine CHP ile istedikleri iki değişikliğin pazarlığı yeniden başladı. Önce Unakıtan'ı ikna ederek naylon fatura affını tasarıdan çıkarmaya karar veren AKP, CHP'nin direnişi karşısında, irticacı üniversiteliler affında "Üniversiteye dönüşe YÖK karar versin" noktasına geldi. Ancak, CHP kabul etmedi. AKP sonunda lisanüstü eğitim veya doktora için yurtdışına gönderilen, ancak 28 Şubat döneminde irticai faaliyetlere katıldıkları gerekçesiyle geri çağrılan akademik personelin üniversitelere dönüşüne olanak sağlayan maddeleri de geri çekti.
Uzlaşma sağlanmasının ardından TBMM Genel Kurulu'nda torba af yasasının görüşmelerine başlandı. Söz alan Unakıtan, "Anayasa değişikliğini tehlikeye sokmak istemiyoruz. Çünkü devletin çıkarması gereken bütçede bir problem olduğu zaman bütün Türkiye'nin işleri aksayacak. Bu yüzden maddeyi tamamen çekiyoruz" dedi.
Tartışmaların ardından Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba'nın imzasıyla tasarının Unakıtan ve öğrenci affı ile birlikte 10 maddesi komisyona geri çekildi. Komisyona çekilen maddeler arasında, sanal ortamda oynatılan oyunlardan şans oyunu vergisi alınmasına ilişkin madde de bulunuyor.
'Unakıtan ve öğrenci affı'na ilişkin maddelerin, Anayasa değişikliğinden sonra tekrar TBMM gündemine gelmesi bekleniyor. Anayasa değişikliğinin ikinci tur görüşmeleri bu akşam 23:00'te başlayacak ve sabaha kadar devam edecek. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7614917614910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.