İş bulamayınca 'mağara adamı' gibi yaşamaya başladı

İş bulamayınca 'mağara adamı' gibi yaşamaya başladı
İş bulamayınca 'mağara adamı' gibi yaşamaya başladı

Eski esnaf Turan Altundağ üç aydır küçük bir mağrada yaşıyor. Ormandan topladığı meyvelerle besleniyor. FOTOĞRAF: ERDİNÇ AKSOY / AA

ZONGULDAK - İşsizlik ve moralsizlik 47 yaşındaki eski esnaf Turan Altundağ’ı 21’inci yüzyılda taş devri koşullarına geri döndürdü. Altundağ üç aydır Zonguldak’ta 2 metrekarelik bir mağarada yaşıyor. Karnını ormandan topladığı meyvelerle doyuruyor. Susayınca yakındaki dereye iniyor.
Diyarbakır’da yufkacılık yaparken işleri bozulan Altundağ, 1997 yılında kenti, evini ve ailesini terk etti. 2003 yılında Zonguldak’a geldi. Maden ocaklarında çalışmaya başladı. Ama işi sürekli değildi. Bir süre sonra hiç iş bulamaz oldu. Biriktirdiği para da bitince kent merkezinin 8 kilometre uzağında mağara yaşamına geçti.
Onu korkutan yaklaşan kış: “Burada yaşadığımı gören olursa bisküvi gibi yiyecekler getiriyor. Onunla bir süre idare ediyorum ama genellikle ormandan topladığım elma ve erikleri yiyorum. Evimi, eşimi ve dört çocuğumu bırakarak Diyarbakır’dan 1997’de ayrıldım. Evlatlarım annelerine bağlılar. Ben de huzurlarını bozmamak için yanlarına bir daha gitmedim. Burada tek başıma hayatta kalmaya çalışıyorum. Hiç kimseye yardım için müracaat etmedim. Sadaka beklemiyorum. Namusumla ve şerefimle yaşıyorum, sadece iş istiyorum. Şu anda yaz olduğundan meyvelerle karnımı doyurabiliyorum. Kışın ne yaparım bilmiyorum.” (aa)