İş çığırından çıktı, işyeri sahipleri sopa ve bıçakla gösterici avına çıktı

İş çığırından çıktı, işyeri sahipleri sopa ve bıçakla gösterici avına çıktı
İş çığırından çıktı, işyeri sahipleri sopa ve bıçakla gösterici avına çıktı
DTP'nin kapatılmasının ardından artan şiddet olayları İstanbul'un ardından İzmir ve Mersin'de de farklı bir görünüm aldı. İşyerleri ve evleri zarar gören mahalle sakinleri göstericilere taş ve sopayla karşılık vermeye çalışınca tehlikeli bir manzara ortaya çıktı
İzmir'in Bornova İlçesi'nde ellerinde taş ve sopaların bulunduğu yaklaşık 150 kişilik grup, DTP'nin kapatılmasını bahane edip çevredeki dükkanların ve otomobillerin camlarını kırdı, molotof kokteyli attı. Çok sayıda vatandaş gruba taş ve sopalarla karşılık verirken göstericiler ara sokaklara kaçtı. Olayda ölen ya da yaralanan bulunmazken herhangi bir gözaltı da olmadı.
Bugün saat 22.30 sıralarında, Doğanlar Semti'nde ellerinde taş, sopa ve molotof kokteyllerinin bulunduğu yaklaşık 200 kişilik bir grup, DTP'nin kapatılması nedeniyle toplandı. Sloganlar eşliğinde yürüyen grup, 1517 Sokak üzerinde bulunan bir kahvehaneyle bir ganyan bayiine, 1491 Sokak üzerinde bulunan bir emlakçıyla, 66 numara önünde park halinde bulunan 35 HKH 64 plakalı bir otomobile taş ve molotof kokteyliyle saldırdı. Molotof kokteylerinin işyerlerinin duvarlarına isabet etmesi nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı. Çevredeki işyerlerine taş ve sopalarla saldıran gruba, mahalleliler de ellerine aldıkları sopa ve taşlarla saldırdı. Göstericiler ara sokaklara kaçarken, panzerlerin de gönderildiği bölgeye çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Polis ekipleri mahalle sakinlerini sakinleştirip panzerlerin sevk edildiği bölgede güvenlik önlemleri aldı.
Camları kırılan otomobilin sahibi 4 çocuk babası, işçi emeklisi Şakir Aras, olayların sebebinin DTP'nin kapatılması olduğunu söyleyip, “Taşlı sopalı grup, vatandaşların otomobillerinin ve işyerlerinin camlarını kırdı. 150- 200 kişi vardı. Molotof kokteyli de attılar. Vatandaşların canına malına zarar veriyorlar, başka bir amaçlarıda yok” dedi.
Camları kırılan ve işyerinin duvarına molotof kokteyli isabet eden Kahvahane işletmecisi 30 yaşındaki Gökhan Gürpınar, “Kahvehanenin ismi Egeliler, işyerinin içinde ve dışında bayrak asılı, bu nedenle buraya saldırıp taş attılar” dedi. Polis bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.

MERSİN'DE DÖNER BIÇIKLARLA GÖSTERİCİ KOVALADILAR

Mersin'de DTP'nin kapatılmasını bahane ederek izinsiz gösteri düzenleyenler, polise taş ve molotof kokteyli ile saldırdı. Çok sayıda işyeri ve otomobile zarar veren grup bir kahveye molotof kokteyli attı. Ellerine aldıkları sopa ve döner bıçaklarıyla gruba saldıran mahallelileri, polis ekipleri güçlükle yatıştırdı.
Akşam saatlerinde Güneşli Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, DTP’nin kapatılmasını bahane ederek izinsiz gösteri düzenledi. Polisin dağılın uyarısını dikkate almayan grup, güvenlik güçlerine molotof kokteylleri ve taşla saldırdı. Polis ekipleri göstericilere gaz bombasıyla karşılık verdi. Dağılarak ara sokaklara geçen grup, çoğunluğunu Adıyamanlı ve Malatyalıların oluşturduğu Hal Mahallesine geçti. Burada iş yerlerine ve otomobillere zarar veren grup içinde çok sayıda müşterinin olduğu bir kahveye 2 adet molotof kokteyli attı. Molotof kokteyllerinin patlamaması nedeniyle herhangi bir yaralanan olmazken, mahalle halkı ellerine aldıkları sopa ve döner bıçaklarıyla göstericilere saldırdı.
Göstericiler ara sokaklara kaçarken, bölgeye çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Ellerinde döner bıçaklarıyla ve sopalarla bekleyen mahalle sakinlerini polis ekipleri güçlükle ikna etti. Polis ekiplerinin sakin durmalarını istedikleri mahalle sakinleri terörü lanetleyerek, "“anımızı zor kurtardık. Biz de Kürdüz, bunların Allah belalarını versin. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılım yapıyor, dağdaki terörü şehre indirdiler” diyerek tepki gösterdiler.
Polis ekipleri mahallede güvenlik önlemi alırken bölgede gerginliğin devam ettiği bildirildi.