İş dünyasına komando eğitimi!

İş dünyasına komando eğitimi!
İş dünyasına komando eğitimi!

Ali Türkşen (solda) ve Levent Bektaş

Emekli SAT subayları Ali Türkşen ve Levent Bektaş, maceraperest işadamlarına; okyanuslarda ve balta girmemiş ormanlarda hayatta kalma, krizde karar verme ve liderlik eğitimleri verecek.

RADİKAL - Balyoz ve Poyrazköy davalarında 6 yıl yargılandıktan sonra beraat eden iki SAT (Sualtı Taarruz) subayı Ali Türkşen ve Levent Bektaş şimdilerde çok farklı bir işe yelken açtılar. Dünyanın en zor askeri eğitimini alan SAT komandolarının en ünlü 2 ismi olan emekli Deniz Kurmay Albay Türkşen ve emekli Deniz Binbaşı Bektaş, kurdukları Atak Akademi ile dünyasında macera arayanlara zor şartlarla mücadele, hayatta kalma, takım ruhu, liderlik ve krizde karar verme gibi psikolojik eğitimler verecek. Yelken ve denizcilik dersleri de verecek olan ikili, maceracılara okyanus geçirtip, balta girmemiş ormanlarda hayatta kalmayı öğretecek.

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş'ın haberine göre, Balyoz ve Poyrazköy davaları sanıklarından Ali Türkşen ve Levent Bektaş, birbiri ardına verilen beraat kararlarından sonra artık denizlere yelken açıyor. Görevdeyken tutuklanarak Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevi’nde 3.5 yıl yatan SAT komutanı Türkşen ile Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’nda 5 yıl kalan Bektaş; İstanbul Yelken Kulübü bünyesinde yetişkinler için başta sabit salma yelkenli, macera ve liderlik konu başlıklarında eğitimler verecek. 2 hafta önce kurdukları ATAK Akademi ile denizlere açılan iki komutan, SAT komandolarına verdikleri eğitimlerde kazandıkları başarılarla tanınıyor.

Emekli kurmay albay Türkşen; “Önümüzdeki yıllarda çalışma alanımızı genişleteceğiz. Yelkenliyle okyanusu aşan bir takım kurabiliriz. Dağların zirvelerinde doğanın içinde kamp yapan ya da balta girmemiş ormanlarda kendilerine yol arayan gençleri eğitebiliriz. Mesleki tecrübelerimizi, başarma azmimizi, vazgeçmemeyi, zorluklarla mücadeleyi isteyen herkesle paylaşmak için heyecanlanıyoruz” dedi.

SAT’IN ÜNLÜLERİ

1982’de girdiği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki kariyerinin büyük bölümünde SAT (Sualtı Taarruz) Komando subayı olarak görev yapan Türkşen; 1993’te Akdeniz’de 15 ton uyuşturucu yüklü Lucky-S gemisinin ele geçirilme ve 1996’da ülkemizi Yunanistan ile savaşın eşiğine getiren Kardak krizinde, kayalıklara Türk bayrağı diken timin komutanıydı. Kurmay albaylığa terfi ettiği yıllarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en gözde subayları arasına giren Türkşen, pek çok yabancı askerle çalışma fırsatı bulurken Yunanistan masasında da görev yapmıştı. Türkşen, her türlü ekipmanla dalış, serbest paraşüt, atış, hayatı idame, arazide intikal gibi konularda uzmanlaşırken, 2. Dan siyah kuşak Aikido eğitmeni oldu. 1984’te girdiği Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinden 2007’de emekli olana kadar geçen kariyerinin neredeyse tamamını SAT Komando subayı olarak geçiren Levent Bektaş ise, zor koşullar altında karar verebilme ve personeli motive etme, süratli çözüm üretebilme, takım ruhunu oluşturma ve devam ettirme, arazide intikal, serbest paraşüt, dalış gibi konularda uzmanlaştı. Uzun yıllar genç SAT adaylarına eğitmenlik yapan Bektaş, pek çok ülkede görev yaparken Amerikan SEAL Deniz Komandoları’yla da çalıştı. (Milliyet)