'İş güvenliği yasası bir an önce çıkmalı'

ANKARA - 19 kişinin yaşamını yitirdiği maden kazası sonrası liderler ile meslek kuruluşları bir kez daha iş sağlığı ve güvenliği konusundaki uyarıları öne çıkardı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Bu tip olayların tekrarlanmaması için ne gerekiyorsa; kurallar, teknik yöntemler gözden geçirilecektir. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Hükümet olarak iş sağlığı ve güvenliğinin tam olarak sağlanması yolunda önemli adımlar attık. Yasal düzenlemeler kadar uygulama konusunda da eksikliklerin bir an önce giderilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Bu son olayın da gösterdiği gibi iş yeri güvenliği, çalışma koşulları, etkin kontrol ve denetim konularında ciddi sorunlar var. 

Türkiye Maden İşçileri Sendikası: Türkiye’de temel sorun, iş sağlığı ve güvenliği koşullarının tam sağlanmaması, denetim ve yaptırım etkisizliği. Özel sektör maden işletmelerinde önlemler maliyet unsuru olarak göz önüne alınıyor ve yeterince uygulanmıyor. Toplu iş cinayetlerinin tekrar tekrar yaşanmaması için çözüm ‘ne olursa olsun önce insan’ anlayışının ocaklarda üretime egemen olmasıdır.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu: Yaptırımlar etkin ve caydırıcı olmalı, iş güvenliği önlemleri eksiksiz uygulanmalıdır. Gündemdeki iş sağlığı ve güvenliği yasası bir an önce çıkarılmalı. 

Türkiye Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu: İşçi sağlığı iş güvenliği konusunda işçilerin ihmali var. İşçiler alınan tedbirlere uymuyor. İşverenlerin gereği kadar tedbir almama ihmalleri var. Hükümet de alınan tedbirleri tam olarak denetlemiyor. 

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu: İş sağlığı ve güvenliği konusundaki ihmallerin, eksikliklerin ve hataların faturası doğrudan ölümdür. (Radikal)