İş makineleri moral bozdu

Zümrüt Apartmanı'nın enkazında iş makinalarının çalışmaya başlaması ve AKUT'un ayrılması, yakınlarından haber bekleyenlerin tepkisine yol açtı.

Konya'da önceki akşam çöken binanın enkazında iş makinalarının çalışmalar yapması ve AKUT'un bölgeden ayrılması, halkta tepkiye yol açtı. Megafonla yapılan anonsta iş makineleriyle çalışmaların enkaz altındakilere zarar vermediği belirtildi. Arama-kurtarma çalışmalarında ölü ya da canlıların kılına bile zarar gelmesinin istenmediği ifade edilerek, iş makinelerinin öncelikle enkazın üst kısmındaki büyük blokları kaldıracağı, daha sonra enkaz altındakilerin yerlerinin tespiti için yeniden ayrıntılı dinleme ve inceleme yapılacağı kaydedildi.

AKUT AYRILDI

Arama-kurtarma çalışmalarında üçüncü güne girilirken, aralarında AKUT'un da bulunduğu bazı arama-kurtarma birliklerinin, çalışmalarını tamamlayarak Konya'dan ayrıldığı öğrenildi. Bir vatandaş, AKUT'un kurtarma çalışmalarına tepki göstererek ayrıldığını iddia etti.

VALİ: ENKAZ KALDIRMIYORUZ

Konya Valisi Ahmet Kayhan, çöken bina üzerinde yürütülen çalışmaların arama-kurtarma çalışmaları olduğunu, kesinlikle enkaz kaldırmaya yönelik olmadığını söyledi. Kayhan, enkazın bulunduğu yerde gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın meydana geldiği saatten bu yana güvenlik güçleri ve basının gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade etti.
Gelişmelere ilişkin değişik varsayımların ortaya atıldığını ifade eden Kayhan, bu konunun basına da yanlış yansıdığını belirterek, şöyle konuştu:
"Yapılan çalışmalar arama-kurtarma çalışmalarıdır. Kesinlikle enkaz kaldırmaya yönelik değildir. Olay iki yönlü olarak soruşturuluyor. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma, Valilik ise idari soruşturma yürütüyor."
Vali Kayhan, Antalya'da yakalanan müteahhit Vedat Kaya ile Ankara'da yakalanan taşeron İsmail Canlıer'in Konya'ya getirilmek üzere yola çıkarıldığını ve adli makamlarca ifadesinin alınacağını kaydetti.
Bir soru üzerine çöken binanın her iki yanındaki Safir ve Yakut apartmanlarında teknik inceleme yaptırıldığını, bu binaların yıkılma tehlikesinin bulunmadığını belirten Kayhan, enkazdan çıkarılan ölü sayısının 23, yaralı sayısının ise 31 olduğunu kaydetti.

"AKUT GİTTİ UMUTLAR AZALDI"

Konya'da çöken bina enkazında yakınları olanların iki gündür süren hüzünlü bekleyişlerinde umutlar azalmaya başladı. Trafiğe kapalı olan çöken binanın bulunduğu Kerkük Caddesi'nde, enkaz altında yakınlarının çıkarılması bekleyenlerle meraklı vatandaşların sayıları bugün azaldı.
İzmir'de stajyer avukat olan Özgür Çakıcı (24) iki halasının oturduğu binanın çöktüğünü televizyonlardan duyunca hemen Konya'ya geldiğini söyledi. Konya'da üniversite eğitimi sırasında bu binada halası Necla Ufacık'ın (46) yanında kaldığını ifade eden Çakıcı, halasının kendisine binadan garip sesler geldiğini ve korktuğunu söylediğini anlattı.
Halasının kocası Mehmet Ufacık, çocukları Duygu (18) ve Burcu (20) Ufacık ile diğer halası Şükran Gül (43), kızları Çiğdem (20) ve Meltem Gül'ün (15) halen enkaz altında olduğunu belirten Çakıcı, "2 gündür burada iyi bir haber almayı bekliyorum. Ama bugün AKUT ekibinin gitmesiyle umutlarımız azalmaya başladı" dedi.
İş makinesiyle üst katlardaki moloz yığınlarının alındığını anlatan Çakıcı, çalışmaların binanın ön tarafında yoğunlaştığını, yakınlarının binanın arka tarafından oturması nedeniyle ümidini kaybetmeye başladığını ifade etti. Çakıcı, iş makineleri ile beton parçalarının kaldırılmasının aşağıdaki canlıların hava deliklerini kapatacağını öne sürdü.