İş ve sanat âlemi otistik çocuklar için ebru yaptı

Sanat ve iş dünyasının 30 tanınmış ismi otistik çocuklar için ebru yaptı. Güler Sabancı, Hülya Avşar, Caroline Koç, Ümit Boyner, Mehmet Güleryüz ve Kerem Görsev ve diğer isimlerin yaptığı ebru boyalı tablo, çanta, takı ve tişörtler, 28 Nisan'da açık artırmayla satılacak.

İSTANBUL - Sanat ve iş dünyasının 30 tanınmış ismi otistik çocuklar için ebru yaptı. Güler Sabancı, Hülya Avşar, Caroline Koç, Ümit Boyner, Mehmet Güleryüz ve Kerem Görsev ve diğer isimlerin yaptığı ebru boyalı tablo, çanta, takı ve tişörtler, 28 Nisan'da açık artırmayla satılacak. Gelir, 'Tohuma Su Gerek Projesi' kapsamında otistik çocukların eğitimi için harcanacak.
Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı (TOHUM) Başkanı Mine Narin, dün İtalyan Kültür Merkezi'nde projeyi tanıttı. Narin, projeye destek verenlerin İtalyan ebru sanatçısı Danilo Giannoni'nin atölyesinde özgün tasarımlar yaptığını söyledi.
Eğitimde altın çağ
Türkiye'de yaklaşık 270 bin otistik olduğunu tahmin ettiklerini belirten
Narin şöyle konuştu: "Bu kişilerin 80 bini 0-14 yaş arasında. Otistikler için 0-6 yaş arası altın çağ. Bu yaşa kadar eğitim almaları, çocuğun öz bakım becerisinin gelişmesi, toplumda yer alması çok büyük önem taşıyor. Bu yaşa kadar eğitim alanların yüzde 50'sinde iyileşme gözleniyor. Ancak Türkiye'de bu çocukların sadece 650'si kaynaştırma eğitimi alıyor. Bu çocukların eğitimi için ihtiyacımız olan öğretmen sayısı 13 bin, ancak mevcut sayı 2 bin." Başkonsolos Luciano Pezzotti bu tür çalışmaların ahlaki görev olduğunu söylerken sanatçı Giannoni, "Ben de
çocukluğumda bazı problemler yaşadım. Çocuklara yardım için bütün yeteneklerimi sunmaya hazırım" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7432417432410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.