İşadamı İbrahim Cevahir yaşamını yitirdi

İşadamı İbrahim Cevahir yaşamını yitirdi
İşadamı İbrahim Cevahir yaşamını yitirdi
Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

RADİKAL - Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Cevahir'in cenazesi, cuma günü Fatih Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

İBRAHİM CEVAHİR KİMDİR?

1938 yılında Trabzon'un Çaykara ilçesinde doğan İbrahim Cevahir, 70'li yıllarda kardeşleri Mehmet ve Reşad Cevahir ile birlikte İstanbul 'da Cevahir Şirketler Grubu'nu kurdu. Başta Libya ve Suudi Arabistan olmak üzere yurtdışında ve yurtiçinde önemli yatırımlara imza atan Cevahir, Türkiye 'de turizme de el attı. İstanbul'da yaptırdığı birçok otelden sonra, 2002 Mayıs ayında Avrupa'nın en büyük kongre merkezlerinden biri olarak nitelendirilen İstanbul Grand Cevahir Hotel'i açtı. Ayrıca, Mecidiyeköy'de Cevahir Alışveriş Merkezi'ni kurdu.

SİYASETE DE GİRDİ

Aynı zamanda Karadeniz Vakfı Başkanı olan İbrahim Cevahir, henüz 17 yaşındayken CHP 'ye girdi ve CHP Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 12 Eylül'den sonra Erdal İnönü ile birlikte SODEP'in kurucuları arasında yer aldı. Ancak bir süre sonra CHP'den ayrılarak ANAP'a geçti. 1995 ve 1998 yıllarında İstanbul 2. Bölge'den 2 kez milletvekili adayı oldu, fakat seçilemedi. 2002 yılından itibaren ise AK Parti 'ye üye oldu.
İbrahim Cevahir, evli ve 6 çocuk babasıydı.

(DHA)