İşadamı Mehmet Turgut cinayetine 8 tutuklama

İşadamı Mehmet Turgut cinayetine 8 tutuklama
İşadamı Mehmet Turgut cinayetine 8 tutuklama
İşadamı Mehmet Turgut'u fidye için kaçırdıktan sonra öldürdükleri iddiasıyla adliyeye sevk edilen 11 kişiden 8'i tutuklandı.

İSTANBUL Fidye için kaçırılan işadamı Mehmet Turgut'u öldürdükleri iddiasıyla gözaltına alınan aralarında işadamının şoförleri Fatih Ç. ile Serkan D.'nin bulunduğu 8 şüpheli çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı. Bir şüpheli ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. 

26 Haziran 2015 tarihinde kaybolan işadamı Mehmet Turgut'u kaçırıp ailesinden 5 milyon euro fidye istedikleri gerekçesiyle Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro ve Gasp Büro Amirliği'nce gözaltına alınan 11 şüpheli dün Bakırköy Adliyesi'ne çıkarıldı. Nöbetçi Savcı Alparslan Bayraktar tarafından sorgulanan şüpheliler tek tek ifade verdi. Savcılık, akşam geç saatlere kadar süren sorgulamanın ardından şüphelilerden 2'sini serbest bırakırken; 9'unu ise tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti.

TANIK VE MAĞDURLAR ÜZERİNDE BASKI ŞÜPHESİ

Nöbetçi Bakırköy 1.Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulanan şüphelilerden 8'i "Birden fazla kişi tarafından birlikte yağma", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Kasten öldürme" suçlarından tutuklandı. Şüpheliler Çayan H. , Emre E., Ercan S., Fatih Ç., Kemal O., Rızgın B., Serkan D. ve Şıh Ali Y.'nin "kaçma şüphelerinin bulunması, soruşturmanın tamamlanmamış olması nedeniyle delilleri yok etme, tanık ve mağdurlar üzerinde baskı oluşturma şüphesinin bulunduğu, adli kontrolün yetersiz kalacağı ve amaca hizmet etmeyeceği kanaatiyle" tutuklanmalarına karar verildi. Şüphelilerden Adem İ. ise yurtdışına çıkış yasağı konularak adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

‘ETER FAZLA KAÇTI’ DEMİŞTİ

Şüphelilerden Emre E. polis ifadesinde, işadamına fazla eter koklattıklarını söylemişti. Emre E., "Sanırım eter biraz fazla kaçtı. Uyanır gibi olmuştu, tekrar bayılttım. Ama ben iş adamını villada bekleyen Ercan, Kemal ve Çayan'a teslim ettiğimde yaşıyordu" demişti. Villada bekleyen diğer 3 şüpheli ise ifadelerinde iş adamının geldiğinde öldüğünü ileri sürmüşlerdi.

(Özden ATİK / DHA)