İşadamına 'gayrı resmi çocuk' dersi!

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargıtay, gayri resmi çocuklarını nafakalarını artırılmasını istemeyen Aksaraylı işadamını haksız bulurken ‘resmi eşinden olan çocukları refah içinde yaşarken, gayri resmi eşten olan çocuklarına da aynı yaşam standardını sağlamanın, babanın görevi olduğu’ görüşüne katıldı.
Aksaray’da evli ve dört çocuk babası olan, yem fabrikası sahibi Sefa A., İmra A. ile gayri resmi ilişki kurdu. Evlenme vaadinde bulunan Sefa A., ev tutarak sevgilisiyle yaşamaya başladı. İmra A.’yı eşi olarak tanıttı. Çiftin üç çocukları oldu. Baba, çocukları önce nüfusuna almak istemedi.

600 TL nafaka
Ancak açılan babalık davası sonrası fabrikatör baba çocukları nüfusuna almak zorunda kaldı. Ayrıca mahkeme, babanın, ilköğretime giden iki çocuk için 600 TL, daha küçük kız için de 350 TL nafaka ödemesine karar verdi. Anne İmra A., 2009 yılında Aksaray 1. Aile Mahkemesi’ne başvurarak iki çocuğun ‘iyi eğitim alması’ için ödenen nafakanın arttırılmasını istedi.

Amacı lüks yaşamak

Sefa A. da mahkemeye verdiği karşı dilekçede “Davacının amacı nafakalarla lüks bir hayat sürmektir. Günümüz ekonomik koşullarında ailelerin aylık 550-600 TL asgari ücretle geçindiği nazara alındığında davacılar için istenen nafaka miktarının ne oranda fahiş olduğu ortaya çıkacaktır” diye savunma yaptı.
Mahkeme, nafaka artırım talebini kabul ederek her çocuk için 1000 TL nafakaya hükmetti. Kararda, “Maddi durumu oldukça iyi olan bir babanın çocuklarının da aynı yaşam standardında olması gerekmektedir” denildi.
Kararın temyiz incelemesi Yargıtay 3. Hukuk Dairesi tarafından yapıldı. Daire nafakayı fahiş bularak bozdu. Dava tekrar yerel mahkemeye gitti. Yerel mahkeme ilk kararında direnirken üç çocuğun babalarından daha düşük bir yaşam seviyesi sürmesinin, eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu vurguladı. Direnme üzerine dava Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine gitti. Kurul da yerel mahkemenin kararını doğru buldu. Böylece babanın 1000’er TL nafaka ödemesine hükmedildi.