İşadamına saldırıda ne tanık var ne kayıt

İşadamına saldırıda ne tanık var ne kayıt
İşadamına saldırıda ne tanık var ne kayıt

Turkuaz Grubu Başkanı Pilge?nin (üstte)durumu ciddi. Küçüksu Caddesi?ndeki kırmızı ışıkta meydana gelen olayda sürücü ile Kazak kadın bankacı (altta) yara almadan kurtuldu. FOTOĞRAF: SEFA KIDIK / DHA FOTOĞRAF: HASAN ÖRNEKOĞLU / DHA

Kazakistan-Türk İşadamları Derneği Başkanı da olan Zeki Pilge'nin aracına kırmızı ışıkta kurşun yağdırıldı. Genel müdürün öldüğü olayda Pilge yaralandı

İSTANBUL - Ümraniye’de kırmızı ışıkta duran otomobile yönelik silahlı saldırıda, Turkuaz Şirketler Grubu CEO’su Hayri Ersoy ölürken, Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Pilge ağır yaralandı. Suikastin gerçekleştiği noktada kamera bulunmadığı, olayın görgü tanığının da olmadığı ortaya çıktı.
Kazakistan-Türk İşadamları Derneği Başkanı (KATİAD) da olan  şirketin Ceo’su Hayri Ersoy ve Kazakistan’daki bir bankanın yöneticisi olduğu iddia edilen bir kadın, önceki gün sabah saatlerinde Banka Asya yöneticileriyle iş görüşmesi için Türkiye’ye geldi. Zeki Pilge ile Hayri Ersoy ve kadın banka yöneticisi akşam saatlerinde Ümraniye Küçüksu Caddesi Akçakoca Sokak Numara 6’daki Banka Asya Genel Müdürlüğü’nde toplantı yaptı. Toplantının ardından üçlü, saat 20.00 sıralarında Mercedes marka araçla binadan ayrıldı.
 Otomobilin sürücüsü Selahattin Çalışkan, 800 metre ilerdeki Küçüksu Caddesi’nde kırmızı ışıkta durdu. Bu sırada şapkalı bir kişi, koşarak otomobilin yanına gelip kapalı olan sağ arka cama yakın mesafeden dört el ateş etti.
Arka koltuğun sağında oturan Bilge yaralanırken; Ersoy öldü. Çalışkan ile  banka temsilcisi kadın saldırıdan yara almadan kurtuldu.
 Özel şoför Selahattin Çalışkan, aracı hareket ettirip olay yerinden uzaklaştırıken, saldırgan ise yaya olarak kaçtı. Çalışkan, arka koltukta kanlar içinde kalan Hayri Ersoy ve Zeki Pilge’yi olay yeri yakınındaki Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü.
Göğsünden yaralanan Hayri Ersoy ve karın boşluğundan yaralanan Zeki Pilge Acil Servis’te tedaviye alındı. Ancak Hayri Ersoy, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtilen Zeki Pilge ise buradaki ilk müdahalesinin ardından İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

‘Saldırganı görmedik’
Polis ekipleri, görgü tanıklarının ifadesine başvurdu. Olay yeri ve çevresinden inceleme yapan ekipler, hastanenin acil servisinin önünde bulunan otomobilde de araştırma yaptı.
Polisin yaptığı incelemede, bu noktada herhangi bir kamera bulunmadığı ortaya çıktı. Ayrıca bir görgü tanığına da ulaşılamadı.
Banka yönetisi kadın ve şoför Selahattin Çalışkan Ümraniye İlçe Emniyeti  Araştırma Büro Amirliği’nde ilk ifadelerinin ardından sorgulanmak üzere Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’ne götürüldü. İkisi de bilgilerinin olmadığını ve saldırganı görmediklerini söyledi. (Radikal)