İşadamından ABD'ye iltica

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) meclis üyelerinin ABD'ye yaptıkları inceleme gezisinde iltica skandalı yaşandı.
Haber: MUSTAFA UYSAL / Arşivi

ANTALYA - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) meclis üyelerinin ABD'ye yaptıkları inceleme gezisinde iltica skandalı yaşandı. Meclis üyesi işadamı Cemal Çetinkaya, Miami'de arkadaşlarıyla vedalaşarak, "Ben Amerika'ya iltica ediyorum" deyince, Türkiye'den 41 kişi olarak ayrılan heyet, 40 kişi olarak döndü.
ATSO Meclis Başkanı Orhan Tolunay ve Yönetim Kurulu Başkanı Tunay Altınpınar'ın da bulunduğu 41 kişilik heyet, 'inceleme gezisi' için 26 Ağustos'ta ABD'ye hareket etti. Ancak yedi günlük gezinin Miami durağında ilginç bir olay yaşandı. İşadamı Cemal Çetinkaya, iltica kararını açıklayıp
kafileden ayrıldı. Büyük şaşkınlık yaşayan heyet 3 Eylül'de yurda döndü ancak bu olay saklı tutuldu. Çetinkaya'nın geçen hafta ABD'den faks geçerek ATSO meclis üyeliğinden istifa ettiğini bildirmesi gerçeğin ortaya çıkmasına neden oldu.
Doğrulandı
Kimseyi kolundan tutup zorla Antalya'ya getiremeyeceğini belirten ATSO Meclis Başkanı Orhan Tolunay, "Cemal beyin Amerika'da kaldığı doğru. Ancak bir süre sonra döneceğine inanıyorum" diye konuştu.
İşini devretmiş, ailesi de kayıp Cemal
Çetinkaya'nın Amerika'ya gitmeden önce turistik kentin en işlek yerlerinde bulunan
'Bulvar Şekercisi' adlı iki dükkânını devrettiği, yıllardır oturduğu evini de boşalttığı öğrenildi. Evli ve dört çocuk babası olan Çetinkaya'nın ailesi de kayıplara karıştı. Dükkânları devralan kişiler ve boşaltılan evdeki komşuları, Çetinkaya ailesinin nereye gittiğini bilmediklerini söyledi.
Şimdi ABD'den dönmeyen işadamının piyasaya borcu olup olmadığı araştırılıyor.
Heyetteki işadamlarına 10'ar yıllık ABD vizesi alındığı ve kişi başı bin dolar tutan harcamaların ATSO bütçesinden karşılandığı öğrenildi.