Sağda birlik tamam, sol ise hâlâ formül arıyor
Darısı solun başına


Sağ, ilan etti
DYP lideri Ağar ve Anavatan lideri Mumcu dün Demokrat Parti adı altında birleşeceklerini ilan etti. Sokaklara dökülen milyonlarca kişinin 'Birleşin' dediği soldaki partiler ise şartlarda anlaşamıyor.

'Kapatmayız'
Soldaki partilerin kapatılmasını ve CHP'de birleşilmesini isteyen Baykal, "DSP 15 günde tak diye kapatma kararı alabilir" dedi. "Partimizi kapatmayız" diyen DSP lideri Sezer dün gece Baykal'la görüştü.

CHP'ye itiraz
10 Aralık Hareketi'nin sözcüsü Burhan Şenatalar ve SHP lideri Karayalçın da DSP'yi destekleyerek "Birlik için parti kapatmaya gerek yok" dedi. ÖDP lideri Uras: Solun bütün renkleri buluşmalı.

ANKARA - Anavatan Partisi ve DYP arasındaki bütünleşme çalışmalarında uzlaşma nihayet sağlandı. Demokrat Parti (DP) adı altında birleşmesine karar verilen iki parti seçime tek liste ile girecek. Birleşmeyle 12 Eylül döneminden kalan son parti olan Anavatan da tarihe karışacak.
Anavatan ve DYP'nin, "Demokrat Parti" adı altında birleşmesine ilişkin çalışmaya son nokta önceki gece geç saatlere kadar süren toplantının ardından konuldu. Birleşme protokolü de dün Dedeman Oteli'nde Anavatan Partisi lideri Erkan Mumcu ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar tarafından "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganı ve alkışlar eşliğinde imzalandı.
Edinilen bilgiye göre; iki parti de bütünleşmeyi bir an evvel tamamlamak için eş zamanlı olarak genel kurullarını toplayacak. Anavatan partisi bu tarihi 2 Haziran olarak belirlerken, DYP ya aynı gün ya da ertesi gün genel kurul toplantısını gerçekleştirecek. Genel kurullarda gerekli tüzük değişiklikleri yapılarak birleşme resmileşecek. Birleşme sürecine liderlik edecek eden genel başkanların eşbaşkanlık statüleri taahhüt edilen hedefler gerçekleşinceye kadar sürecek. Parti dışarıda ise tek genel başkan Ağar ile temsil edilecek. Demokrat Parti'nin amblemi ise "Kırmızı renkli Türkiye haritası önünde kırat" olacak.
İmzaların atıldığı törende konuşan Anavatan lideri Mumcu her iki partinin de Demokrat Parti geleneğinden geldiğini anımsatarak "Bütünleşme Türkiye için bir kazanç. Bu kazancın ne anlama geldiği, bugün değil ama önümüzdeki aylar, yıllar, on yıllar, inşallah yüzyıllar içinde çok daha iyi anlaşılacaktır. Yaptığımız iş hiç şüphesiz bir vatan hizmetidir" diye konuştu
'Tıkanan yollar açıldı'
Ağar da, "Bugün çok hayırlı bir gün" diyerek, Türk siyasetinin 1980 sonrasındaki tıkanmış yollarının artık açıldığını söyledi. Siyasette milletin arzuladığı istikametin yeniden şekillendiğini savunan Ağar şöyle devam etti: "Tıpkı 61 sene evvel milletin en demokratik isyanını ceberrut bir tek parti iktidarına karşı ortaya koyan Demokrat Parti iradesi gibi. Aynı irade bugün yeniden farklı noktalarda ama benzer bir siyasi açılımı gerçekleştirdik."
AKP ve CHP'yi 'ikiz kardeş' olarak niteleyen Ağar, şöyle konuştu: "Bugün bu ikiz kardeşler milleti farklı bir kadere mahkûm etmek istiyorlar. Bu siyaseti yıkmak üzere bir araya geldik" dedi.
Aydın: Engel yok
YSK Başkanı Muammer Aydın, DYP ve Anavatan birleşmesiyle oluşacak Demokrat Parti'nin seçime katılmasının bir engeli olmadığını söyledi. Aydın, birleşmeden sonra oluşacak partinin yapabileceği yasal işlemler olduğunu belirterek, oy pusulasından bu iki partinin adının çıkarılıp Demokrat Partiadının koyulabileceğini belirtti. Aydın, "DYP-Anavatan birleşirlerse tek isim vereceklermiş. Demokrat Parti olarak katılabilirler" dedi.

* * * * *
'Liderlik tartışması olmayacak'
Birleşme protokolünde, iki partinin ortaya koyduğu iradenin, "geçmişin yanılgılarına düşmeden, geçmişin kavgalarını bir yana bırakarak çocukların geleceği için yepyeni bir başlangıç yapmak, diri bir ruhu ortaya koymak" olduğu vurgulandı.
Bildiride şöyle denildi: "Birleşme kararlarının alınmasından itibaren Demokrat Parti unvanı ile anılacak olan siyasi partinin üyelikten başlayarak merkez yönetimine kadar tüm kademelerinde hakiki bir kaynaşma ve bütünleşmeyi sağlamak üzere tam bir eşitlik ve kardeşlik anlayışı hayata geçirilecektir. Demokrat Parti tüzüğü bir yandan bu bütünleşmeyi kalıcı hale getirecek, diğer yandan örnek bir demokratik parti yönetimi ilkelerini benimseyecektir. Her düzeyde eşit temsil, kapsayıcılık ve bütünleştiricilik değerleri bu birleşmenin temel ilkeleri olacaktır. Bu ilkeler birleşme sürecinde titizlikle uygulanacak, ilerleyen evrelerdeki devamlılığı demokratik bir ruh içinde gözetilecektir. Kamuoyumuzun görmeye alışık olduğu olumsuz örneklerin aksine, makam mevki yarışmasına girilmeyecektir. Bu çerçevede genel kurul kararıyla Demokrat Parti unvanı alan partimizde genel başkanlık tartışması yaşanmayacak, bütünleşme ve fedakârlık ruhunun değerlerine, parti tüzüğünün ilkelerine uygun bir anlayışla sadık kalınacaktır. Milletimiz inanmalıdır ki, böyle bir birliktelikten doğacak irade yıllardır çözülmeyen ülke sorunlarını çözeceği gibi bugün milletimizin büyük bir endişe ile yaşadığı kamplaşma duygusunu da geride bırakacaktır."