İşaretlenmiş ağaçlar cephaneliğe götürdü

Beykoz'da bazı ağaçların tornadivayla işeretlendiğini gören jandarma 27 adet TNT kalıbı, C4 patlayıcı ve inflaklı fitil buldu

İSTANBUL -  Beykoz’da şüpheli bir araç hakkında ihbar alan jandarma ormanlık araziye gitti. Ağaçların tornavidalarla işaretlendiğini gören ekipler yaptıkları aramada 27 adet 500 gramlık TNT kalıbı ile 100 gram C4 patlayıcı ve 155 santimetre uzunluğunda infilaklı fitil buldu.
İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Beykoz ilçesine bağlı Kaynarca Köyü’ndeki vatandaşların, Beykoz İlçe Jandarma Komutanlığı’na önceki gece saat 23.00 sıralarında şüpheli bir aracın Hocaoğlu mevkisinde ormanlık bölgeye giriş ve çıkış yaptığı şeklinde ihbarda bulunduğu belirtildi. Beykoz İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince saat 00.10 sıralarında belirtilen mevkide yapılan araştırma sonucunda, Kaynarca Köyü yolunun 5. kilometresi civarında asfalt yoldan 30 metre uzaklıkta ormanlık bölgede ağaçlara çakılı dört tornavida tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“İşaretli ağaçların takip edilmesiyle yumuşak toprağın üzerinde siyah poşet parçalarının görülmesi üzerine toprağın 20 santimetre altında siyah poşet içerisinde ‘Kale Polite 40’ markalı bir su termosu bulunmuştur. İl Jandarma Komutanlığı Patlayıcı Madde İmha Unsuru ve Beykoz İlçe Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme ekiplerince olay yerinde yapılan araştırmada, su termosunun içinde 27 adet adet TNT kalıbı (her biri takribi 500 gram ağırlığında jelatin ile sarılmış), 100 gram C4 plastik patlayıcı, 155 santimetre boyunda yeşil renkli infilaklı fitil, 3 adet elektrikli fünye, bir adet adaptör bulunmuştur. Olay bölgesinde havanın aydınlanmasını müteakip köpek timlerinin katılımıyla tekrar arama ve inceleme yapılmış, ancak herhangi bir iz ve emareye rastlanılmamıştır.”
Açıklamada ele geçirilen patlayıcılarla ilgili gerekli tahkikata başlandığı bildirildi. (Radikal)