İşçi bayramı kutlandı

İşçi örgütü temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, partiler ve çeşitli grupların katılımıyla kutlanan 1 Mayıs'ta sloganların hedefi hükümet ve IMF politikaları oldu. Gösteriler, İstanbul'da gruplar arasındaki sataşmalara ve Ankara'daki genel gerginliğe rağmen korkulanın aksine olaysız sona erdi. Dünya üzerindeki 1 Mayıs kutlamalarında ise kimi yerde büyük coşku, kimi yerde de, Londra'da olduğu gibi, çok şiddetli çatışmalar yaşandı.

ANKARA/İSTANBUL - 1 Mayıs bayramı dün yurdun çeşitli yerlerinde DİSK, Türk-İş, Hak-İş, KESK, sivil toplum örgütleri ve partilerin katıldığı mitinglerle kutlanırken, katılımın geçen yıllara göre düşük olduğu görüldü. Olaysız mitinglerde hükümet ve IMF politikaları protesto edildi.

 • İstanbul Çağlayan Meydanı'nda düzenlenen miting bayram havasında kutlandı. Yaklaşık 50 bin kişi, miting boyunca son krizden sorumlu tuttukları hükümeti ve IMF politikalarını eleştiren sloganlar attı. Bazı illegal gruplar da süren ölüm oruçlarına dikkat çeken sloganlar atıp pankart ve dövizler taşıdı. Miting, saat 14.00'te sona erdi. Taksim Meydanı'nda ikisi kadın altı kişi, Kürtçe ve Türkçe yazılı 'Yaşasın 1 Mayıs' pankartı açmak istedi, ama gözaltına alındı.
  Güvenliğin 'özel grubu'
 • Ankara'da Sıhhiye'de toplanmaya başlayan kalabalık, Tandoğan Meydanı'na doğru yürüdü. Kalabalık saat 11.45'te Tandoğan'a ulaştı. Bu arada öğrencilerin üzerini aramak isteyen polisle öğrenciler arasındaki tartışmada üç öğrenci coplanarak tartakladı.
  Güvenlik ekiplerinin 'özel grup' diye tanımladığı bir grup eşcinsel ise alana aranmadan alındı. 'Kaos Gl, eşcinsellerin sesi' pankartı ile 'Zorunlu heteroseksüellik insanlık suçudur' yazılı döviz taşıyan grup dikkat çekti.
  Mitingde, 'Üreten biziz, yöneten de biz olacağız', 'Yaşasın 1 Mayıs' sloganları atılırken, 'Özelleştirme ve işten çıkarmaları durduracağız', 'Kelepir memleket' yazılı dövizler taşındı.
 • Diyarbakır'da 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmedi, gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale ederek, 11 HADEP yöneticisini gözaltına aldı.
 • İzmir'de 26 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Emek Platformu tarafından düzenlenen mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı.
 • Adana'da yaklaşık 10 bin kişi
  Uğur Mumcu Alanı'na yürüdü. Sürekli Kürtçe sloganlar atılması üzerine işçi grupları alandan ayrıldı.
 • Mersin'deki mitinge yaklaşık
  5 bin kişi katıldı. (Radikal/dha)