@ismailsaymaz

İşçi Erkan'ın davası iki buçuk yıl sonra açılabildi

İşçi Erkan'ın davası iki buçuk yıl sonra açılabildi
İşçi Erkan'ın davası iki buçuk yıl sonra açılabildi
Eldivensiz ve kontrol kalemsiz olduğu halde onarım için çıkarıldığı gerilim hattında can veren taşeron BEDAŞ işçisi Erkan Keleş'in ölümüne dair dair dava, iki buçuk yılın sonunda açıldı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - İki kez savcının, üç kez de bilirkişinin değiştiği soruşturma sürecinin ardından Keleş’in ölümünden BEDAŞ’ta görevli bir teknisyen ve üç amiri ile teşaron ALKAMA şirketinin iki yetkilisi sorumlu tutuldu. Bir teknisyen için ‘ihmali davranışla kasten adam öldürme’ suçundan, BEDAŞ ve taşeron şirket yetkilileri için ‘taksirle adam öldürme’ suçundan düzenlenen iddianame, ağır ceza mahkemesine yollandı.

BEDAŞ’ta taşeron işçi olarak çalışan Erkan Keleş, 11 Eylül 2010’da eğitimsiz, eldivensiz ve kontrol kalemsiz olmasına rağmen onarım için gerilim hattına çıktığında, sorumlu teknisyen yanlış trafoyu kapattığı için feci şekilde can verdi. Soruşturma iki buçuk yıl sürdü. İki kez savcı, üç kez bilirkişi değişti. Bilirkişi raporlarında BEDAŞ Genel Müdürü dahil tüm idareciler kusurlu bulundu. Dava açılacakken savcı değişti. Yeni savcı dosyayı bir kez daha bilirkişiye yolladı. Üçüncü raporda, maktül Keleş de suçlu bulundu! Keleş için, “Vasıfsız işçi ve eğitim almamış olduğu halde arızaya müdahale etmek için tereddütsüz direğe çıkmıştır, asli kusurludur” denildi.

DOSYA AĞIR CEZAYA

Bu sürecin ardından Gaziosmanpaşa Savcılığı, iddianamesini bitirdi. İddianamede yanlış trafoyu kapatarak elektrik akımını kesmediği için ölüme yol açan teknisyen Özkan Gündoğdu için ‘ihmali davranışla kasten adam öldürme’ suçundan 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Gaziosmanpaşa İşletme Müdürü Gürkan Saraç, Yardımcısı Hakan Gürkan, Arnavutköy Başmühendisliği Şefi Ali Sönmez, ALKAMA firmasının sorumluları Mehmet Nusret Çoruh ve Süleyman Ay hakkında ‘taksirle adam öldürme’ suçundan altı yıla kadar hapis cezası istendi. Gaziosmanpaşa 1. Asliye Ceza Mehkemesi, görevsizlik kararı vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine yolladı.

BEDAŞ MUVAZAALI SÖZLEŞME YAPIYOR

DİSK’e bağlı Enerji-Sen iki yıl önce Çalışma Bakanlığı’na başvurarak 2 bin taşeron işçinin kadrolu sayılmasını istedi. Bakanlık Müfettişleri rapor düzenleyip sendikayı haklı buldu. BEDAŞ raporun iptali için İstanbul 1. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkemesi üç kişilik bilirkişi atadı. Bu heyet ‘muvazaalı sözleşme’ yapıldığı sonucuna vardı. 7 Şubat’taki son duruşmada BEDAŞ davayı kaybetti.

Bilirkişi raporunda şu hususlara yer verildi:

* İşçiler iki yılda bir taşeronların değiştiğini, kendilerinin sabit kaldığını ifade etti. Çalışanlar “Akşam eve giderken KAREL personeli, sabah işe geldiğimizde HİSCE personeliyiz. BEDAŞ ihale yoluyla hizmet satın alırken bizi de taşerona pazarlıyor. Eşya gibi alınıp satılıyoruz” dedi.

* BEDAŞ işleri taşerona ihale etse bile personel aynı kalmakta, bu durumda sosyal haklardan mahrum kalmaktadır.

* Sözleşmeler iki yıllık olduğu için ilk yıl izin hakkına kavuşsa da ikinci yıl izin kullanamamaktadır.

* Aynı işi yaptıkları ve aynı dairede çalıştıkları halde kadrolulara göre yarı oranında ücret almaktadırlar.

* Daha önce BEDAŞ personeli tarafından yapılan bu işlerin ihale yoluyla alt yüklenicilere devredilmesi nedeniyle yetersiz güvenlik ve koruyucu malzemeden yoksun olarak taşeron elemanları tarafından yapıldığı görülmüştür.

* Üç ayrı keşif çalışması sonucu elde ettiğimiz bulgular ışığında, davcı BEDAŞ ile taşeronlar arasındaki ilişkinin muvazaalı olduğu kanısını vardığımızı mahkemenin takdirlerine arz ederiz.