İşçi eylemine polis engeli

Tuzla Tersaneler bölgesinde çalışan bin işçinin, 'ağır şartlar altında sendikasız, sigortasız ve düşük ücretle çalıştırıldıkları' gerekçesiyle yapmak istediği protesto yürüyüşüne polis müdahale etti.

İSTANBUL - Tuzla Tersaneler bölgesinde çalışan bin işçinin, 'ağır şartlar altında sendikasız, sigortasız ve düşük ücretle çalıştırıldıkları' gerekçesiyle yapmak istediği protesto yürüyüşüne polis müdahale etti. Limter-İş Sendikası Genel Başkanı'nın da aralarında bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı. Tersaneler bölgesinin girişinde saat 07.30 sıralarında toplanan işçiler, yolu araç trafiğine kapatarak bölgeye giriş ve çıkışları engelledi. Çeşitli sloganlar atarak yolu yaklaşık iki saat ulaşıma kapatan işçiler, daha sonra tersaneler bölgesinin son kısmında yer alan Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'ne (GİSAB) doğru yürümek istedi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine işçiler, bu kez de basın açıklaması yapılması amacıyla Tuzla Gemi Tersanesi önünde toplandı. Liman, Tersane, Gemi Yapım Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) Genel Başkanı Kazım Bakış, tersane işçilerinin yaklaşık 3 yıldır aynı ücretle çalıştırıldığını, sigorta ve sendikalarının olmadığını belirterek, "Gemileri yapan biz, sigortasız çalışan biz. Tefecilik, hortumculuk yapan onlar" diye konuştu.
Daha sonra işçiler, Tuzla İçmeler'de bulunan Limter-İş Sendikası'na doğru yürüyüşe geçti. Polis, bu yürüyüşe de izin vermeyerek grubu durdurmak istedi. İşçilerin yürüyüş yapmakta direnmesi üzerine polis coplarla müdahale etti.