İşçi Partisi, Yeni Parti, CUMOK ve İHD Silivri'de

İşçi Partisi, Yeni Parti, CUMOK ve İHD Silivri'de
İşçi Partisi, Yeni Parti, CUMOK ve İHD Silivri'de
Sloganlar havada uçuştu, Ferda Paksüt'e şişe atıldı

 


İSTANBUL - 2 . Ergenekon davası ilk duruşmasının görülmesine bugün başlandı. Emekli orgenerallerin de bulunduğu 18'i tutuklu toplam 56 sanığın yargılandığı dava duruşma salonunda sürerken dışarda da protestolar yapıldı. Duruşmaya ara verildiği sırada açıklama yapan Anayasa mahkemesi Başkanvekili Ferda Paksüt, göstericilerin arasından geçerken başına su şişesi isabet etti. Gözlüğü düşen Paksüt’e şişeyi kimin attığı bulunamadı.
İşçi Partililer, tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın Genel Başkanlığı yaptığı Yeni Partinin üyeleri, Türkiye Gençlik Birliği ve Cumhuriyet Okurları (CUMOK) 'nın da aralarında bulunduğu gruplar duruşmanın görüldüğü salonun karşısında bir araya geldi. Sık sık "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları atan grup adına konuşma yapan Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Osman Yılmaz bir açıklama yaptı. Türkiye Gençlik Birliği'nin de ikinci iddianame ile hedef haline getirildiğini söyleyen Yılmaz, "Kurucu genel başkanı Adnan Türkkan arkadaşımızın şahsında gençliğin Türkiye'nin bağımsızlığını, birliğini ve Atatürk devrimlerini savunma iradesi yargılanmak istenmektedir. İddanamede, Cumhuriyet mitinglerini düzenlemek, mitinglere katılmak, Mehmetçiğimizin katili ABD ve onun parçası PKK' ya karşı Mehmetçik eylemlerine önderlik etmek Cumhuriyet üniversitelerini savunmak suç olarak gösterilmektedir" diye konuştu.


SLOGANLAR HAVADA UÇUŞTU


Gün boyu bir çok açıklamaya ev sahipliği yapan Silivri Cezaevi önünde bu defa faili meçhullerin faillerinin bulunmasını isteyen İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nden de bir grup bir açıklama yaptı. "Veli Küçük'e kayıpları sorun", "Levent Göktaş'a ölüm kazanlarını sorun", "Atilla Uygur'a toplu mezarları sorun", "kayıplarımızın sorumlusu Tansu Çiller'i Mehmert Ağar'ı Doğan Güreş'i yargılayın" dövizleri taşıyan grup adına konuşma yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ikinci iddianemede de ilkin de olduğu gibi insanlığa karşı suç işlendiğini, bir çok bilgi belge ve saptamanın olduğunu söyleyerek, şunları dile getirdi: "Coğrafyamızda işlenmiş ve faili meçhul kalmış bir çok olayın katliamları, siyasi cinayetleri bağlantıları ortaya çıkmış durumda. Jitem'in kurucuları Veli Küçük, Arif Doğan, Levent Ersöz, İbrahim Şahin gibi sanık ve şüphelilierin ifadeleri bu insanlık suçlarını göz altında kayıplar ve faili meçhul cinayetlerin bir kısım verilerini yeniden ortaya koymaktadır. Duruşmayı ve davayı darbecileri de yargılayın"
Bu arada İşçi Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Tunç Akkoç da bir açıklama yaptı. Ergenekon adıyla yürütülen davanın Cumhuriyet tarihinin en perfasız tertip olduğunu söyleyen Akkoç, "Türkiye'nin Atatürkçü, Devrimci, yurtsever aydınlarını ve öncülerini durdurmak tutuklamak için bu tertip düzenlenmiştir" dedi. (dha)