İşçiler DİSK'ten yürüyüşe başladı

İşçiler DİSK'ten yürüyüşe başladı
İşçiler DİSK'ten yürüyüşe başladı
DİSK'e bağlı sendikalara üye işçiler, 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak için Şişli'deki DİSK Genel Merkezi önünden yürümeye başladı.

İSTANBUL - DİSK Genel Merkezi önünde toplanan grup, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Taksim Meydanı'nda kutlamak için Halaskargazi Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti.

Şişli Nakiye Elgün Sokak'taki DİSK Genel Merkezi önünde bir araya gelen işçiler, Taksim Meydanı'na doğru yürümeye başladı.

Ellerinde çeşitli pankartlar taşıyan ve sloganlar atan grubun önünde, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve sendika başkanları yer alıyor.

İşçiler, Şişli Nakiye Elgün Sokak'taki DİSK Genel Merkezi önüne saat 05.30'dan itibaren intikal etti. Burada ellerinde DİSK bayrakları taşıyan işçiler, "Yaşasın 1 Mayıs", "Güvenceli , insanca yaşam istiyoruz", "Emek, barış, demokrasi" sloganları attı.

DİSK binasına, üzerinde "1 Mayıs" yazan büyük bir pankart ile "Yaşasın 1 Mayıs", "Güvenceli İş", "Güvenli İş" yazılı afişler asıldığı görüldü. Bina çevresinde olağanüstü güvenlik önleminin olmadığı gözlendi.

DİSK binasına çıkan sokaklar araç trafiğine kapatıldı. Çok sayıda canlı yayın aracı, DİSK binası yakınında konuşlandırıldı.

Büyükdere ve Abide-i Hürriyet caddeleri de trafiğe kapatıldı.

Öte yandan, çevik kuvvet polisleri Mecidiyeköy Meydanı ve Cevahir Alışveriş Merkezi çevresinde bekliyor.

"1 MAYIS'TA TAKSİM'DE OLMAK İSTİYORUZ"
DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Merkezi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, son ana kadar diyaloğu sürdüreceklerini söyledi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile en son dün akşam bir görüşme yaptıklarını anlatan Çerkezoğlu, "Taksim'de can güvenliği teminatı vererek taleplerimizi yineledik. Bu yasakçı zihniyetin artık ortadan kaldırılması lazım. İstanbul'da şu an OHAL var. Binlerce işçi otobüslerde, yollarda kaldı. 15 milyon nüfusa sahip İstanbul'un ulaşımı iptal edildi. Hem işçilere hem de halka bu eziyetin yapılmaması gerekir. 1 Mayıs'ı, türküler söyleyip halaylar çekerek kutlamak istiyoruz. Buradan valiye sesleniyoruz; Taksim bizim için bir simgedir, 1 Mayıs'ta Taksim'de olmak istiyoruz" diye konuştu. (aa)