İşçiler mayın kurbanı

Şırnak'ın Besta Bölgesi'nde baraj ve ve yol çalışması yapan işçileri taşıyan araç mayına çarptı. Valilik: Dort işçi öldü, dokuz yaralı var

 

Ebubekir KARATOPRAK

 

ŞIRNAK - Silopi İlçesi Ballıkaya Köyü yakınlarında baraj yol yapımında çalışan işçileri taşıyan minibüs, PKK'lı teröristlerin yola döşediği mayına çarptı. Patlamada 4 işçi öldü, 9'u yaralandı.

Hain saldırı bugün saat 05.00 sıralarında meydana geldi. Şırnak'ın Silopi ile Uludere İlçesi arasında bulunan Silopi'nin Ballıkaya Köyü'nün kuzeyindeki Ballı Barajı'nın yol yapım inşaatında çalışan işçileri taşıyan Mehmet Dinç yönetimindeki 21 FL 185 plakalı minibüs, daha önce yola döşenen antitank mayınının üzerinden geçerken patlama meydana geldi. Patlamada minibüste bulunan Ramazan Koç, oğlu Velat Koç, yeğeni Ramazan Koç ve şoför Murat Dinç öldü. Patlamada ölen ‘Koç' ailesinden 3 işçinin Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yorulmaz Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi.

Yaralanan ve birbirleriyle akraba olan diğer işçiler Adil Koç (26), İsmet Koç (31), Kenan Koç (25), Metin Koç (32), Şefik Koç (29), Ramazan Koç (22), Şevket Koç (36), Zeki Dere (36), Rıdvan Koç (22), Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

 

-MİNİBÜSTEN FIRLADIM-

 

Silopi Ballıkaya Köyü yakınlarında yapımı süren Ballı Barajı inşaatının yol yapımında çalışan işçileri taşıyan minibüsün mayına çarpması sonucu meydana gelen patlamada yaralanan 9 işçiden Zeki Dere, aynı yoldan her gün 3-4 kez geçtiklerini söyledi. Dere şunları anlattı:
“Yol yapımında Ballı Barajı'nın 11'inci kilometresine gelmiştik. Her gün bu yoldan defalarca gidip geliyorduk. Bugün de sabah erken saatlerde yine aynı yoldan işe gidiyorduk. Minibüsün arka kısmındaydım. Büyük patlamayla birlikte minibüsten dışarı fırladım. Yolun yanına düştüm. Patlamadan sonra aracın yanına gittiğimde ön kısmı ve araçtaki 4 arkadaşımız yoktu. Etrafa baktığımızda arkadaşlarımızdan 2'si yolun altında diğer 2'si üst kısmındaydı. İlk müdahaleyi orada şantiye şefi yapmak istedi.”(dha)