İşçilerden grev erteleme kararına protesto

İşçilerden grev erteleme kararına protesto
İşçilerden grev erteleme kararına protesto
Metal işçilerinin grev kararının Bakanlar Kurulu tarafından, milli güvenlik gerekçesiyle ertelenmesi İzmir'de protesto edildi.

RADİKAL - AK Parti ilçe binası önünde açıklama yapan işçiler, mücadelelerinin süreceğini söyledi.

DİSK'e bağlı metal işçilerinin aldığı grev kararı, 4 gün önce Bakanlar Kurulu tarafından milli güvenlik gerekçesiyle ertelendi. Bu karar tüm Türkiye 'de olduğu gibi İzmir'de de protesto edildi. Metal işçileri Ak Parti Konak İlçe binası önünde toplandı. İşçilere diğer sendikaların yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden de destek geldi. Sloganlarla kararı protesto eden işçiler adına Metal İş Sendikası Şube Başkanı Ali Çeltek, açıklama yaptı.

Metal işçilerinin insanca yaşamak ve insanca çalışmak için grev kararı aldığını söyleyen Çeltek, "Grevleri yasaklayan hükümet, işçileri insan yerine koymamıştır. Hükümet sermayenin sömürüsünden yana olduğunu göstermiştir. İşçiler, nüfusun yüzde 80'ini oluşturuyorlar. Oyu işçilerden alacaksın ama onu daha da yoksul hale getireceksin. Onun hak arayışının karşısına devlet gücüyle çıkacaksın. Polisini, Toma'nı, biber gazını, copunu, plastik mermini, yasa ve yönetmeliklerini, Bakanlar Kurulu kararlarını, hak arayanların karşısına dikeceksin. Öyle yağma yok, böyle hükümete oy da yok. Mücadele, grev kapılarından, fabrikaların içlerine, üretim alanlarına taşınmıştır. Boru, bakır tel, kurutma makinası, fren üretiminin durması milli güvenliğe aykırı ise biz de, milli güvenliğe aykırı karar almışız demektir. Asla yılgınlığa kapılmayacağız. Mücadelemiz sürecek" dedi. Basın açıklamasında ayrıca, IndustriALL Küresel Sendikasının, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yazdığı mektup okundu.