İşçinin torpili kim?

Bayındırlık Bakanlığı'ndaki
ihale yolsuzluklarına yönelik Vurgun Operasyonu'nda, Fethi Soydan ismi öne çıktı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bayındırlık Bakanlığı'ndaki
ihale yolsuzluklarına yönelik Vurgun Operasyonu'nda, Fethi Soydan ismi öne çıktı. Beş milyarlık çekle yakalanan Soydan'ın, işçi olduğu halde ihale komisyonuna üye yapıldığı öne sürüldü. Ancak bu iddia bakanlıkça yalanlandı. Fethi Soydan'ın 1996'da başka birime tayin edildiği, ancak aynı yıl eski görevine terfi ederek geri döndüğü ortaya çıktı. Bu durum, "Soydan'ın torpili kim?" sorusunu gündeme getirdi.
Çete soruşturması
Vurgun Operasyonu kapsamında önceki gün gözaltına alınan Pırlanta İnşaat Şirketi'nin sahibi Mustafa Eriş, beş şirket çalışanı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde şube müdürü olan Ahmet Kenan Bozokalfa ve bakanlıkta işçi olarak çalışan Fethi Soydan'ın sorguları sürüyor. Zanlıların malvarlıkları ve banka hesapları incelemeye alınırken; Savcı Cengiz Köksal, soruşturmayı Çıkar Amaclı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası kapsamında yürüttüğünü açıkladı. Köksal, gözaltı sayısının artabileceği söyledi.
Bakanlık yalanladı
Soydan'ın, işçi olduğu halde ihale komisyonu üyesi yapıldığı iddiası Müsteşar Ali Helvacı tarafından yalanlandı. Soydan'ın, 1973 yılında Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde işçi olarak işe başladığı, 1996'da Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ne tayin edildiği, ancak aynı yıl eski görev yerine şeflik kadrosunu da alarak geri döndüğü öğrenildi. Bu durum, "Soydan'ın torpili kimden?" sorusunu gündeme getirdi. Bu soruya bulunacak yanıt, yolsuzluğun siyasi uzantılarına da ışık tutacak. Bu arada, Soydan'ın üzerinden ihalelere giren bir şirket tarafından kesilmiş beş milyar liralık çek çıktığı, zanlıların ev ve işyerlerinde ise 50 milyar tutarında döviz bulunduğu öğrenildi.
Kaybeden de kazanmış
Bayındırlık'taki ihale vurgununa, ihaleleri kazanamayan şirketlerin de ortak olduğu ortaya çıktı. 50 trilyonluk 17 ihaleyi kendisine komisyon ödeyen şirketlerin kazanmasını sağlayan Mustafa Eriş'in, komisyonu ihaleden çekilmeyi ya da daha düşük oranda fiyat kırmayı kabul eden şirketlerle paylaştığı belirlendi. Eriş'in, bu şirketlere ödediği komisyonun, ihale bedelinin yüzde beşi olduğu belirtildi.
Pırlanta İnşaat Şirketi'ne önceki gün yapılan baskında ihalelere katılan yaklaşık 200 şirketin isimlerinden oluşan bir listenin ele geçirildiği öğrenildi. Ayrıca, ihalelerden çekilmeyi ya da düşük teklif vermeyi kabul eden şirketlere yapılan ödemeleri gösteren bir listenin de bulunduğu bildirildi.
Kameraya yakalandılar
Operasyonu yürüten polisin, zanlılardan bazılarını, rüşvet pazarlığı yaparken ve aldıkları komisyonu paylaşırlarken gizli kamerayla görüntülediği öğrenildi.
Bu arada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Vurgun Operasyonu'nu Bakan Koray Aydın'a operasyon başladıktan yaklaşık üç saat sonra haber verdiği ortaya çıktı.