İshak Paşa Sarayı hayata dönüyor

Dünyanın kalorifer tesisatı döşenmiş ilk sarayı olan, som altından kapısı Moskova Müzesi'nde sergilenen İshak Paşa Sarayı, yeniden 'aramıza dönecek.' Restorasyonu ödenek yetersizliğinden yılan hikâyesine dönen saray...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Dünyanın kalorifer tesisatı döşenmiş ilk sarayı olan, som altından kapısı Moskova Müzesi'nde sergilenen İshak Paşa Sarayı, yeniden 'aramıza dönecek.' Restorasyonu ödenek yetersizliğinden yılan hikâyesine dönen saray, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenecek.
Başbakan Tayyip Erdoğan, henüz AKP'nin kuruluş aşamasında, il başkanlığını açmak için Ağrı'ya gittiğinde İshak Paşa Sarayı'nı da gezdi ve yapıdan çok etkilendi. Erdoğan, başbakan olduktan sonra da buranın restore edilmesi talimatını verdi. Böylece Kültür ve Turizm Bakanlığı, İshak Paşa Sarayı için çalışma başlattı.
Öncelikle saraya giden birkaç kilometrelik yol yeniden düzenlendi. Bu yolun yapım çalışmaları büyük ölçüde bitti. Bakanlık ikinci aşama olarak da İshak Paşa Sarayı'nın restorasyonu için proje hazırlattı. Bakanlık, bu ay veya mayısta restorasyon ihalesine çıkacak. Restorasyonun yaklaşık 5 milyon YTL'ye mal olması bekleniyor. Restorasyon projesinin 2008 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.
Ağrı Dağı'nın yakınında, Doğubeyazıt'ın 5 km. uzağında kurulu İshak Paşa Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devri'ndeki son büyük anıt yapısı. 1685'te Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa tarafından yapımına başlanan saray, oğlu Çıldır Valisi İshak Paşa ve onun oğlu Mehmet Paşa tarafından 1784'te bitirildi. 7 bin 600 metrekare alana yapılan sarayın inşası 99 yıl sürdü.
Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan saray, Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapı. Sarayın kubbeleri Türkistan kubbelerini, saray Topkapı Sarayı'nı andırıyor, kapıları ise Selçuklu stilinde. Ruslar Doğubeyazıt'ı işgal ettiğinde, burayı karargah olarak kullanmış, giderken kıymetli eşyaları da götürmüş. Sarayın 13x6.5 metrelik som altından kapısı, Moskova Müzesi'nde. Saray, aynı zamanda, dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenmiş sarayı olarak biliniyor.