İshak Paşa Sarayı 'pırıl pırıl' olacak

Osmanlı'nın Lale Devri'ndeki son büyük anıtı olan Ağrı'daki İshak Paşa Sarayı'nın restorasyonu TÜRSAB'ın desteğiyle beş yıl aradan sonra yine başlıyor.
TÜRSAB'ın çalışmalardaki temsilcisi mimar Nur Çapa "Tek amacımız sarayı kurtarmak. Maliyet için şimdiden bir şey söylemek mümkün değil" dedi.
Haber: ONUR SAĞSÖZ / Arşivi
NURİ TUNÇ / Arşivi

AĞRI - Ödenek yetersizliği nedeniyle beş yıldır restorasyon çalışmalarına ara verilen Doğubeyazıt'taki İshak Paşa Sarayı, yeniden hayata dönüyor. Fotoğrafının, 100 YTL'nin arka yüzünde yer almasıyla yeniden gündeme gelen anıt eserin restorasyonuna, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) sponsorluğunda haziran ayında başlanacak.
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden bir heyet, geçen cuma İshak Paşa Sarayı'nı inceledi. Çalışmaya önce sarayın çökme belirtisi gösteren avlusundan başlanacağını, daha sonra diğer eksikliklerin tamamlanacağını belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Kurt, sorunların en kısa sürede giderileceğini söyledi.
Çatıya neden sac kaplandı?
1990'lı yıllarda kazı ve onarım çalışmalarını yürüten Atatürk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamza Gündoğdu, definecilerin saraya büyük zarar verdiğini belirtti. Gündoğdu, 1999'daki restorasyon çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Sarayın çatısının bakır sac yapılması gerekiyordu. Ancak alttaki yapı bilinmediği ve hasar verebileceği düşüncesiyle 1999'da kaplama işleminde galvanizli sac kullanıldı. Kurşun ağır gelirdi. Bu yüzden yaptırılan normal sac, görüntü itibarıyla kötü olsa da eseri tahrip etmeyecek."
TÜRSAB'ı temsil eden mimar Nur Çapa ise, yılların ihmaline uğrayan sarayı kurtarmaktan başka bir düşünceleri olmadığını kaydetti. Çapa, "Söylendiği gibi otel yapma veya sarayı otele çevirme gibi bir düşüncemiz yok" dedi.
Doğubeyazıt'ın 5 km. doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan İshak Paşa Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devri'ndeki son büyük anıt yapısı. Çıldıroğullarından 2. İshak Paşa ile Çolak Abdi Paşa tarafından 1685'te yaptırılan saraya son şekli 1784'te verildi. 18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en seçkin örneklerinden olan ve Selçuklu mimarisinin etkilerini de taşıyan yapı, 115x50 metre ölçülerinde bir alanın üzerinde kurulu.


    http://www.radikal.com.tr/7454237454230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.