İshalden başka gündem mi var?

İshalden kırılan Malatya'da aksi raporlara rağmen şehir suyunun temiz olduğunu söyleyen belediye başkanı, konuyu meclis gündemine aldırmadı.

MALATYA - İshal nedeniyle 8 bin 500 kişinin hastanelik olduğu Malatya'da Belediye Başkanı Hüseyin Cemal Akın'ın şebekeye kanalizasyon karıştığı tespitini kabul etmemesiyle çıkan tartışmalar, belediye meclisine taşındı. Daha önce basın toplantısında şebeke suyunu içerek, İnönü Üniversitesi'nin analiz sonuçlarını eleştiren, ancak yardımcısı ile üç sorumluyu görevden alan Akın, gelişmelerin meclis gündemine alınması talebini ise reddetti.
Malatya Belediye Meclisi'nin dünkü toplantısında, gündemde ishal vakaları yoktu. MHP'li meclis üyeleri buna tepki göstererek, konunun gündeme alınmasını istedi. Başkan Akın ise, bir konuşma yaparak, dört kişinin açığa alındığını, soruşturmanın devam ettiğini, soruşturmanın selayeti açısından, bu konunun konuşulmamasını istedi. Yapılan oylama sonunda, konunun görüşülmesi talebi AKP'li üyelerce reddedildi. Bunun üzerine MHP'li dokuz üye toplantıyı terk etti.
Başkan Akın'dan itiraf
Meclis üyesi Cumali Demirel, "Bu skandal. Beceriksiz altyapı çalışmalarıyla içme suyuna dışkı karıştırarak ve bunu halktan saklayıp, günlerce bu kirli suyu Malatyalılara içirerek bizzat başkanın kendisi yapmıştır. Onurlu bir iş yapın istifa edin. En azından özür dileyin" dedi. Başkan Akın ise, grubun salonu terk etmesinden sonra, "İshal, şebeke suyundaki rota virüsünden kaynaklandı" diye konuştu.
Malatya'nın iki hafta yaşadığı kaosun öyküsü ise şöyleydi: İlk gece ishal salgınından sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısı 529'u buldu. İkinci gün sayı ikiye katlanırken, hastaların büyük bir bölümünü küçük öğrenciler oluşturuyordu. Salgına şehir içme suyunun neden olduğu düşünüldü ve araştırmalar bu yönde yoğunlaştırıldı.
Malatya Belediye Başkanı AKP'li Akın ise, basın toplantısı düzenleyerek, "İçme suyu temiz. Ben ve ailem de musluktan akan suyu içiyoruz" dedi. Devreye İnönü Üniversitesi girdi. Rektör Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, "Salgın nedeni olarak şehir içme suyunda rotavirus antijeni saptanmış ve aynı antijene hastaların dışkısında da rastlanmıştır. Ayrıca, İl Sağlık Müdürlüğü´nden resmi olarak üniversitemize gönderilen su örneklerinde de kolibasili saptanmıştır" dedi. Belediye Başkanı Akın ise, suyun temiz olduğu iddialarında ısrar etti ve "Üniversitenin raporu siyasi içerikli" dedi.
Patlak borular ve sızıntı
Ancak, İl Sağlık Müdürlüğü'nün daha önce belediyeyi beş kez suların temiz olmadığı konusunda uyardığı, kirliliğin nisan ayından beri bilindiği yolundaki resmi belgeler ortaya çıktı.
23 Kasım'da kente gelen CHP heyeti de üç gün inceleme yaptı. Heyet başkanı Nurettin Sözen, başkanın bilim dışı açıklamalar yaptığını söyledi. Sözen, Kaynaktaki su 3 milyon 800 bin metreküptür. Oysa tüketilen su miktarı 2 milyon 600 bin metreküptür, aradaki farkın yüzde 31 olduğu ortadadır. Bunun sebebi ise patlak borular ve sızıntıdır" dedi.
Sözen'in açıklaması bir gerçeği de ortaya çıkardı. "Ailece su içiyoruz" diyen Belediye Başkanı Akın'ın eşi tifoya yakalanmıştı. CHP heyetinin raporunda, belediye başkanının yanı sıra Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu da olayda kusurlu bulundu.
Fatura yardımcıya çıktı
Başkan Akın, dört belediye personelini 5 Aralık'ta açığa aldı. Belediyenin açıklamasında şöyle denildi: "Malatya Su Kanalizasyon İdaresi´nin (Maski) bağlı olduğu Belediye Başkan Yardımcısı Hanifi Gül, Maski Müdürü Sıtkı Şeker, Su Teknik Şefi Ümit Erenler ve Su Teknik Şefligi´nde görevli işçi Adnan Hanege hakkında soruşturma başlatılmış ve adı geçen dört personel açığa alınmıştır."


    http://www.radikal.com.tr/7654787654780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.