İshalden kırılan kentin belediyesine Bakan'dan sert uyarı

İshalden kırılan kentin belediyesine Bakan'dan sert uyarı
İshalden kırılan kentin belediyesine Bakan'dan sert uyarı
Bir hafta içinde altıbini aşkın kişinin ishal şikayetiyle hastaneye başvurduğu Tokat'ın Erbaa belediyesini sağlık Bakanı Akdağ uyardı: Tedbir alın yoksa suç duyurusunda bulunacağız


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ishal vakalarının yaşandığı Tokat’ın Erbaa ilçesinde, belediyenin su kaynağıyla ilgili problem tespit ettiklerini belirterek, "Belediyeyi uyarıyoruz. Gerekli tedbirler alınmazsa suç duyurusunda bulunacağız. Uzmanlarımızın tespitine göre burada belediyenin bir hatası var" dedi.
Akdağ, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, son 3 yıldır tifo salgını gibi, su temizliğinin sağlanmasında ileri derecede hatalardan kaynaklanan salgınlar ortaya çıkmadığını, belediyelerin klorlamayla ilgili büyük mesafeler kat ettiklerini kaydederek, "Çünkü biz işin üstünde çok ciddiyetle durduk. Rehberlik yaptık, eğitimler verdik, bir de kararlı olduğumuzu ifade ettik. Sağ olsun buna İçişleri ile Çevre ve Orman Bakanlarımız da çok destek verdiler" diye konuştu.
Buna karşın, geçen yıl Aksaray’da, son olarak da Erbaa’da nörovirüs salgınlarının ortaya çıktığını belirten Akdağ, bu virüsün klora dayanıklı olduğunu, klorlamayla nörovirüsün ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını bildirdi.
Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Israrla belediye diyorum, çünkü sorumluluğu içerisindeki halkına kaynağından itibaren musluğa kadar temiz içme suyu temin etmek belediyelerin görevidir. Biz Sağlık Bakanlığı olarak belediyelere bu görevlerini yerine getirmeleri için rehberlik yapıyoruz, yardımcı oluyoruz ve koyduğumuz kurallar çerçevesinde denetimler yapıyoruz. Şakamızın olmadığını da söylüyoruz. Belediye ister AK Parti’li, ister MHP’li, ister CHP’li ya da DTP’li olsun, hiç fark etmez. Halkın sağlığı konusunda asla ihmal olmaz, bunu kabul etmiyoruz. Başbakanımızın da bu hususta bana çok açık talimatı var. Hal böyle olunca, belediyelerin nörovirüs konusunda çok daha dikkatli olması lazım."
Akdağ, suyun toplandığı kaynağın kirlenmeye el verişli olması, çevre koruma bantları ya da diğer açılardan uygun bulunmaması durumunda, klorlamanın yetmediğini söyledi.
Çok az sayıdaki virüsün bile tokalaşma ya da kapı kollarından kolaylıkla bulaştığına işaret eden Akdağ, "Mesela tifo, ancak milyonlarca mikrobun bir arada bulunmasıyla bulaşır. Ama nörovirüste böyle değil. 5-10 virüs taneciğiyle bile hastalanabilirsiniz" uyarısını dile getirdi.

"ERBAA’DA SU KAYNAĞINDA SORUN VAR"
"Erbaa’da belediyenin su kaynağıyla ilgili problem olduğunu tespit ettiklerini" bildiren Akdağ, "Derhal belediyeyi uyarıyoruz. Gerekli tedbirler alınmazsa suç duyurusunda bulunacağız. Uzmanlarımızın tespitine göre burada belediyenin bir hatası var" diye konuştu.
Belediyelerin eski klasik yaklaşımlarının nörovirüsü engellemeye yetmediğini anlatan Akdağ, ABD ve İngiltere gibi ülkelerde de bu virüsün çok sayıda kişiyi etkilediğini hatırlattı.
Akdağ, "Burada bulaştırmamak esas olmalı. Bulaştıktan sonra vatandaşı uyarıyoruz. Ama çok hızlı yayıldığı için kolay değil" ifadesini kullandı.
"Bu salgınların yaşandığı yerlerdeki belediyelerin sosyal sorumluluk olarak vatandaşa şişelenmiş su dağıtması gerektiğini" kaydeden Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Belediye kendi suçunun cezasını böyle çekmesi gerekir. Bu hususta bir mevzuat yok ama ’oluşturulabilir mi’ diye hukukçularımıza talimat verdim. Erbaa’da olduğu gibi, belediye içme suyu ile ilgili kaynakta yeterli tedbiri almamışsa, çünkü yerleşim yerlerinde çevrelerinde yeterince koruma bandı olmayan kuyular var,vatandaşın içme suyunu kaynatmasını gerektirecek kadar bir salgın varsa, bunun ceremesini çeksin."
Nörovirüs enfeksiyonlarının hafif seyrettiğini, Erbaa’da 6 binin üzerinde hastanelere müracaat olduğunu belirten Akdağ, yatarak tedavi görenlerin sayısının az olduğunu, ölüm vakasının da bulunmadığını bildirdi.
Bu konuda parti ayrımı yapmadıklarını, tüm belediyeleri uyardıklarını, eğitimler yaptıklarını, talimatlar gönderdiklerine dikkati çeken Akdağ, "Zaten bu işle ilgili yönetmelik açık. Bunlara bile lüzum yok. Belediye bu yönetmeliklere uygun biçimde vatandaşa sağlıklı içme suyu ulaştıracak. Belediyenin temel var olma sebeplerinden biri bu. Belediye park yaptığı zaman görülüyor. Bu altta olan bir şey, görülmüyor. Ama işte bu da kendini 6 bin kişide enfeksiyon yaparak gösteriyor" diye konuştu.
Akdağ, bu tür olaylara asla müsamaha göstermeyeceklerini de bildirdi.


1 HAFTA İÇİNDE 6 BİN 800 KİŞİ HASTANELİK OLDU
Tokat’ın Erbaa ilçesinde ishal ve benzeri vakalarla ilgili 1 hafta içerisinde sağlık kuruluşlarına başvuran kişi sayısının 6 bin 800 olduğu bildirildi.
Alınan bilgiye göre, ilçe merkezinden son 7 gün içerisinde 6 bin 800 kişi, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle sağlık kuruluşlarına müracaat etti